Yekpare, Urbanscreening Haydarpaşa, Nerdworking

İstanbul’un önemli eserlerinden biri olan Haydarpaşa’da daha önce yüzeysel olarak gördüğüm bir çalışmanın tamamına rastladım.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliği ana projelerinden biri olan çalışmada çok yönlü sanat, tasarım, illüstrasyon, hareketli animasyon, programlama, elektronik, robotik ve mekatronik profesyoneli bir arada çalışmış ve 3-6 Haziran tarihlerinde aşağıdaki* görsel şölen ortaya çıkmış.

Proje hakkında okuduğum şu haber ve şu yazıya göre Haydarpaşa’da Bahar etkinliği kapsamında yapılan Yekpare/Urbanscreening adlı projenin yöneticisi Erdem Dilbaz, sanat yönetmenleri Candaş Şişman ve Deniz Kader, müzisyeni ise Görkem Şen.

Bu da ekibin kendi dilinden Yekpare tanımı;

Dillerin ve inançların karmaşası, doğu – batı ikiliği, yakın tarihimizdeki göç dalgaları ve Haydarpaşa Garı’nın insan sirkülasyonundaki yeri ile kalabalık hayatımızın düzensiz düzenliği klişelerini çağdaş animasyon grafikleriyle birleştiriyor ve İstanbul’u İstanbul halkının karşısına yerleştiriyoruz.”

İstanbul’da olmama rağmen çalışmayı canlı olarak izleyemedim. Yoğun ışıklandırmanın tarihi dokuya zarar verip vermediğini merak ediyorum ama böyle profesyonel bir çalışmanın da bunu gözardı etmiş olmasını beklemiyorum.

*Videoya http://www.vimeo.com/nerdworking adresinde göz atabilirsiniz.

Leave a Reply