Yazı Yazma Araçları 1: Papier

Her gün bilgisayarda yazı yazdığım için sadece bu amaca hizmet eden masaüstü uygulamaları veya tarayıcı eklentileri ilgimi çekiyor. Yeni rastladığım Papier adlı Chrome eklentisini de bunlardan biri.

Papier, yeni sekme açmak istediğinizde (cmd+t) karşınıza çıkan, dolayısıyla hızlı bir şekilde not almanızı sağlayan bir araç. Ancak bir kaç basit özelliği ile günlük görev listenizden, blog yazılarınıza kadar farklı sebeplerle kullanabilirsiniz.

Yazı yazma araciKalın, eğik, altı ve üstü çizili yazı formatları ile günlük işlerinizi Papier’de sıralamanız mümkün. Mat siyah (gündüz) ve beyaz (gece) arka fon seçeneği ile tam ekran yazı yazma modu ise uzun yazılara odaklanmayı mümkün kılıyor.

Ekranın sol alt köşesinde klavye kısayollarını, sağ alt köşesinde ise karakter sayısını görebiliyorsunuz. (Mac’te ‘kntrl+cmd+space’ üçlüsü ile emojileri kullanmanız da mümkün.)

Yazı yazma araci kopyaMaalesef şimdilik yazı karakteri tipi ve boyutu seçmek mümkün değil. Fakat bana bu yazıyı yazmamda yardımcı olduğu için, en azından bir süre daha kullanabilirim.

Merak edenler için gün içinde kullandığım yazı yazma aracının write-box.appspot.com olduğunu da eklemiş olayım. Aşağıdaki videoda Papier’ın nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

Leave a Reply