Yaratıcı Düşünce Nedir? Steve Jobs cevaplıyor

Steve Jobs’un kim olduğunu ince detaylarıyla anlatan Inside Steve’s Brain (Nasıl Steve Jobs Olunur) adlı kitapta Jobs’un yaratıcı düşünceye bakışı Wired dergisine verdiği bir röportajdan şu şekilde aktarılıyor;

Yaratıcılık sadece parçaları birleştirmektir. Yaratıcı insanlar bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunuzda kendilerini biraz suçlu hissederler çünkü onu kendileri yapmamış, sadece bir yerde bir şey görmüşlerdir. Bir süre sonra bu onlara ilham olmuştur.

Çünkü onlar yaşadıkları deneyimleri birbirine bağlama ve yeni şeyler sentezleme becerisine sahiptir. Ve bunu yapabilmiş olmalarının nedeni ya diğer insanlardan daha fazla deneyime sahip olmaları ya da deneyimler üzerinde başkalarından daha fazla düşünmüş olmalarıdır…

Ne yazık ki bu çok nadir bir özelliktir.Endüstrimizdeki birçok insan çok çeşitli deneyimler yaşamaktadır. Bu nedenle birleştirecekleri noktaları yoktur ve sorun hakkında geniş bir perspektifi olmayan çok düz çözümler üretirler.

Jobs’un son sözü tam da bir kaç gün önce düşündüğüm noktaya isabet ediyor;

Bir kişinin insani deneyimleri anlama derecesi ne kadar fazlaysa, ortaya çıkacak tasarım o kadar iyi olacaktır.

Umarım Jobs’un bu sözleri, yaratıcı düşünceyi veya inovasyonu sadece hiç görülmemiş bir şeyi ortaya çıkarmak olarak görüp, başkalarını eleştiri yağmuruna tutanlara bir nebze de olsa ışık tutacaktır.

Eğer bu yeterli değilse, bölüm sonunda Steve’den Dersler sayfasında aktarılan kısa bir not daha etkili olabilir;

Çalın. Başkalarının büyük fikirlerini çalmaktan utanç duymayın.

Comments

Web tasarımı için de bu geçerli. Tasarım tekniklerini ve trendlerini biz belirlemiyoruz. Birileri çıkıyor, bir şeyler yapıyor… Eğer bir şeyler yapabilecek kadar yeteneğimiz ve bilgimiz varsa onlardan feyz alarak kendimize uyarlıyoruz. Yapabilirsek üstüne bir şeyler katmaya çalışıyoruz.

İş fikirleri için de bu geçerli veya bazen tam tersi de olabiliyor. Bizim aklımıza gelen bir şeyi başkasının uyguladığını görüyoruz. Motivasyonumuz kayboluyor, vazgeçiyoruz. Halbuki biz fikir sahipleri kendimizi fazla zeki sanıyoruz. Bizim aklımıza gelen fikir zaten 100 kere çalındı, geçelim bunları. Başkaları için yeni bir şey yapmaya uğraşacağımıza kendimiz için yeni bir şey yapalım.

Leave a Reply