Uzaya Gittin de Boyun mu Uzadı?

Scott Kelly ve Mikhail Kornienko

Başlıktaki mecazi deyişi farklı işler için annenizden duymuş olabilirsiniz. Fakat soruyu Scott Kelly ve Mikhail Kornienko‘ya yönelttiğimizde alacağımız yanıt tam manasıyla bir ‘evet’ olur. Zira iki kafadar uzaydaki 340 günün ardından sadece dünyanın etrafında 5 bin tur atıp 100 milyon mil katetmekle kalmadı. Çeşitli fiziki ve biyolojik değişime de maruz kaldı. Boylarının uzaması bunlara dahil.

NASA sözcüsünün açıklamasına göre 1 Mart gecesi dünyaya dönen Scott Kelly’nin boyu 2 inç yani 5,08 cm uzamış. Normalde omurga genişlemesiyle boyumuzun 3 inç (7,62 cm) uzayabileceği söyleniyor (eğer biri sizi gererek öldürmeye çalışırsa ilk 7 cm için kafanız rahat olsun) ve Kelly bu üst sınıra oldukça yaklaşmış. Tabi bu uzama bahsettiğimiz geçici sebebe dayandığı için de Kelly’nin boyunun bir süre sonra normal haline dönmesi bekleniyor.

Radyoaktif etkiler dışında bizi imrendirecek bir başka değişim ise Kelly’nin artık dünyadaki ikizi Mark’tan daha genç olması. Ancak bu değişim 5 cm’lik boy uzamasından çok daha az farkedilir bir durum. Çünkü Kelly sadece 8,6 milisaniye daha gençleşmiş oldu.

Bu ikinci hesap ise Einstein’in genel görelilik kuramı uyarınca (eğer iki nesne farklı hızlarda hareket ediyorsa, yavaş olan nesne için zaman daha hızlı akar) yapılıyor. Yani Mark, artık ikizi Kelly’den 8,6 milisaniye daha yaşlı da diyebiliriz.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) One Year Mission adlı bu serüvenin amacı Mars gibi uzun süreli uzay yolculuklarında insanoğlunun ne gibi değişikliklere uğrayacağını görmekti. İlk sonuçlar ve Kelly’nin açıklamaları gayet olumlu gözüküyor. Özellikle Kelly’nin bir ikizinin (o da astronot) olası gelişmelerin daha iyi analiz edilmesini sağlayacak. Ama illa ‘spoiler’ ver diyorsanız söyleyeyim;

Kelly de, Mark da ölecek. 🙂

Kaynak: Quartz, Verge, NASA, Uzayda Vücut Nasıl Değişir?

Leave a Reply