Uyumak veya Uyumamak, İşte Bütün Mesele Bu

https://twitter.com/firatdemirel/status/699020939036643328

Uyumak belki de yaşamın en cazibeli bölümlerinden biri ancak uyku düzenini oturtmak da bir o kadar zor. nBeyin‘de Sinan Canan beyin sağlığı için ideal uyku süresini ‘kendi kendinize uyanabildiğiniz kadar’ şeklinde tanımlıyor ve gün içinde aldığımız kalorinin de uyku süresini etkilediğini hatırlatıyor.

Gökhan Atmaca ise Kuark Bilim’de konuyu bir infografikle desteklemiş ve ideal uyku süresinin 18-64 yaş arasında ortalama 7-9 saat olduğunu paylaşmış.

Sadece Aptallar 8 Saat Uyur kitabında bahsedildiği üzere 8 saat uyumak, yani ömrümüzün 1/3’ini yastığa bağışlamak gerçekten bir kayıp gibi geliyor. Ancak bu konuda çok takıntılı olmamak gerektiğini de kabul ediyorum. Zira uykuya karşı vücut direncinin kişiden kişiye değiştiği kanaatindeyim. Bir insanın 264 saat yani 11 gün kadar uyanık kalabilmesi benim için inanılması en güç şeylerden biri olarak geliyor.

Bu yazıyı hem yukarıdaki rakamları paylaşmak için, hem de artık kendi kulağıma küpe olsun diye yazdım. 7-8 saat düzenli uyumayı denemeye başlamam lazım. Hepinize iyi uykular. 🙂

Comments

[…] kelam, daha az uyuyarak, daha verimli çalışarak ömrümüzü daha dolu yaşayabileceğimiz gibi, daha hızlı okuyarak […]

Leave a Reply