Türkiye’de İlk İnternet Bağlantısı Ne Zaman Kuruldu?

BusinessHT, Türkiye’de internetin tarihini özetleyen bir animasyon hazırlamış. Animasyondaki bilgiye göre Türkiye’de ilk internet bağlantısı 12 Nisan 1993’te Ankara-Washington arasındaki bir kiralık hatta 64 kbps hız ile gerçekleştirilmiş*. Tahmin edebileceğiniz üzere Ankara’daki bağlantı noktası ODTÜ olmuş.

Videoda internetin ‘ABD, İngiliz ve Fransız hükümetlerinin bilgisayarları arasında bağlantı kurma çalışmalarına’ dayandırılması biraz eksik kalmış ama günümüzdeki internet kullanıma değinen animasyonun özellikle ilk bölümünü hafızaya kaydetmekte fayda var.

*O tarihten önce yerel bir çalışma olup olmadığı aklıma takıldı…

Comments

Ben, 1987 yılında Ege Üniversitesi’nde asistanlık yapan arkadaşım Selim Uzunoğlu’nda, ilk internet bağlantısı ile elde ettiği çıktıları görmüştüm. Hatta o tarihte kendisiyle röportaj da yapmıştım.

Prof. Dr. Oğuz Manas’ın çalışmalarıyla bu bağlantı gerçekleşmiş ve o tarihte bir grup bilimadamı, Amerikan kaynaklarına internet ile ulaşıyorlardı.

Yani ilk internet bağlantısı 1987’den önce Türkiye’ye gelmiş olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Ayrıca ilk internet konusunda bir yazım var. Ona da bakabilirsiniz. http://blog.turkcell.com.tr/internet-uzerine-ilk-roportaj/

Selamlarımla,

Leave a Reply