Türk Grup Alışveriş Siteleri – Groupon Modeli

2010 yılının Türk internet sektörü için hem yatırım hem de girişim anlamında çok önemli olacağını biliyoruz ancak son dönemde yükselen bir trend herkesi şaşırtıyor; Grup Alışveriş (Groupon) Modeli.

Private Shopping olarak bilinen kapalı ve avantajlı e-ticaret ağlarının (Markafoni, Limango, Trendyol) daha ilerisindeki bu model, belirli satış rakamlarına ulaşıldığında muazzam indirimler sunmasıyla biliniyor.

Türk Grup Alışveriş Siteleri - Groupon Modeli

Aslında mütevazi bir şekilde devam eden Firsatciyiz.com bu alana 1 yıl kadar önce giriş yapmıştı ama son örnekler bu işe daha iyi soyunuyor. Konu hakkında Webrazzi’de gerekli paylaşımları yapıyoruz ancak bugün Çağlar Erol’un son yazısı* ve aldığım son Facebook daveti üzerine bu modele giriş yapan/yapacak servisleri sıralamak(alfabetik olarak) istedim.

 1. AlKupon – Aktif Değil
 2. BirlikOl – Aktif Değil
 3. ClubKupon – Aktif Değil
 4. Ekoloni – Fırsatı Yakala
 5. FirsatiniYarat – Fırsatı Yakala
 6. FirsatKuponu – Fırsatı Yakala
 7. Grubal – Aktif Değil
 8. Grupanya – Fırsatı Yakala
 9. Grupca – Fırsatı Yakala
 10. Grupfoni – Fırsatı Yakala
 11. Gruponi – Aktif Değil
 12. Kipru – Fırastı Yakala
 13. Markapon – Fırsatı Yakala
 14. SehirFirsati – Fırsatı Yakala

Özellikle Almanya üzerinden gelen Şehir Fırsatı şu anda en güçlü görünen isim. Bu alanda büyük bir kapışma olacağı ve bazılarının yolda kalacağına şüphe yok ama bu rekabetten en karlı çıkacak olan kesinlikle tüketiciler olacak. 😉

Listeyi güncel tutmaya çalışacağım, henüz duymadığım servisler varsa yorum olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıntılı gelişmeler için ise lütfen Webrazzi‘yi takip edin.

* Konuyla alakalı olarak, Çağlar Erol, Sina Afra ve Erhan Erdoğan‘ın yazılarına da göz atabilirsiniz.

Comments

[…] Fırat Demirel, Erhan Erdoğan, Sinan Afra. [fotoğraf] Bunu okuyanın bunları da okuyası gelebilir:HepsiBurada […]

Leave a Reply