İstanbul’daki Suriyeli Mülteci Astronot

Suriyeli mültecilerin ülkemize gelmesinin farklı analizleri yapılabilir ama gerçekçi bakarak Suriyeli yeteneklerin keşfedilmesi konusu hep aklıma takılıp durdu. Bugün Vimeo’da rastladığım video ise bu konunun ne kadar önemli olduğunu doğrular nitelikte. Çünkü uzaya giden ilk Suriyeli Muhammed Faris şu anda İstanbul’da yaşıyor.


1987’de uzaya çıktığında Hafız Esed tarafından bir propaganda unsuru olarak kullanılan Muhammad Faris, 2012’de oğul Esed’e muhalif bir tavır sergileyerek ülkeden kaçmış. Neyse ki konudan ilk haberdar olan ben değilim. Video görüp bulduğum kadarıyla Faris, Bilişim Teknolojileri Derneği’nin bir etkinliğine konuşmacı olarak katılmış. Habertürk 2012’de Hürriyet ise geçen hafta kendisiyle bir röportaj yapmış.

ABD’nin göçmenlerle imtihanı

Eğer bu kadar mülteci ABD’ye girmiş olsa çok iyi bir yetenek keşfi yapacaklarını düşünmüşümdür. Geçen gün Serkan İnci’nin aşağıdaki iletisini görünce de yine bu konuyu düşündüm. Konu gerçekten mühim bir konu. Malumunuz Steve Jobs da Suriyeli bir mültecinin oğluydu. 1995-2015 yılları arasında ise Silikon Vadisi’nde kurulan teknoloji/internet şirketlerinin yüzde 52’sini göçmenler kurmuş.

Sözün özü hayat krizleri fırsatlara çevirmek üzerine kurulu bir oyun ve bizim elimizde hala fırsata çevrilebilecek bir kriz var. Ha diyebilirsiniz ki ‘Biz önce kendi içimizdeki yetenekleri keşfedelim’. Haklısınız. Lakin kriz zamanlarından fırsat çıkarabilirsek, elimizdeki gücü de daha iyi kullanabileceğimize inanıyorum.

suriyeli

Leave a Reply