Google Analytics’te Spam Trafiği Engelleme

Beni güzelim Google Analytics’ten soğutan iki sebepten biri  bazı arama kelimelerini göstermemesi, diğeri de spam (istenmeyen) kaynaklardan gelen saçma ziyaretleri göstermesiydi. İlkini çözmenin kolay bir yolunu halen bilmiyorum ama ikinci derdim için PaveIQ güzel bir şey yapmış.

Adını bir yerlerden hatırladığım PaveIQ, Google Analytics üzerine odaklanan bir girişim ve ‘Referrer Spam Blocker‘ diye bir özellik geliştirmiş. Google Analytics hesabınıza erişim hakkı verdikten sonra teknik bilgi gerektirmeden sorunu halledebileceğimiz söyleniyor fakat şu anda yüksek ilgi nedeniyle Google Analytics sorgu sınırına takılmışlar.

referrer_spam

Daha sonra bakmak üzere burada dursun istedim. Yukarıdaki gibi gereksiz kaynaklarını engellemek için farklı önerileriniz varsa her zaman beklerim. 🙂

Comments

Fırat selam, seni Analytics’ten soğutan ilk sebebin tam çözümü yok. Search Console üzerinden trafik aldığın anahtar kelimeleri kontrol edebilirsin. Search Console’daki Search Analyitcs sorguları ile Analytics’te not provided olmayan kelimeleri, organik trafik alan sayfalar ile karşılaştırıp hangi sayfanın hangi kelimelerden trafik aldığının cevabını vermeye çalışan tool’lar var, %100 işe yaramasa da fikir edinmek için kullanılabilir.

İkinci soruna gelirsek, Analytics Edge’in yazısındaki işlemleri Anaytics hesabına uygulayabilirsin: http://help.analyticsedge.com/spam-filter/definitive-guide-to-removing-google-analytics-spam/. Tek seferde uygulayınca bitmiyor, sürekli Anlaytics hesabını kontrol edip yeni spam trafik kaynaklarını tespit ederek engellenmek gerekiyor. Ayrıca Analytics Edge’in yukarıdaki yazıda yer alan işlemleri senin yerine yapan özel segmenti var: http://help.analyticsedge.com/spam-filter/personalized-spam-filter-service/. Bu segmentin yıllık ücreti 75 dolar, kullanmadığım için işlevselliği ve güncelliği konusunda bilgi sahibi değilim.

Son olarak, biraz araştırırsan spam trafik kaynaklarını Referral Exclusion List ile Analytics üzerinden kolayca engelleyebileceğini anlatan yazılarla karşılaşabilirsin. Referral Exclusion List üzerinden engellenmiyor, spam trafik akışı durmuş gibi görünüyor, fakat spam trafikleri direkt ziyaretçi olarak göstermeye ve verini bozmaya devam ediyor, o yüzden bunu uygulamak mantıklı değil.

Leave a Reply