NFC Sim Kart ve NFC Teknolojisi; Bonuslu Avea

Aralık ayı başında Paris’te düzenlenen Cartes Fuarı‘nda önemli bir tanıtım vardı; Avea’nın toplam maliyeti 12 milyon doları bulan ar-ge ürünü NFC Sim Kart.

Avea ve Garanti’nin çalışmalarıyla dünyada ilk kez ticari uygulamaya geçen bu sistem cep telefonumuzu mobil cüzdan temeli üzerinden tam yetkili bir ödeme cihazına dönüştürüyor. Biri geçtiğimiz hafta olmak üzere katıldığım 2 toplantıdan bu teknolojiye dair notlarımı paylaşıyorum.

Nedir, Nasıl Kullanılır?

NFC Sim Kart - Bonuslu Avea
NFC (Near Field Communication), yakın mesafede elektromanyetik dalga iletişimini ifade eden bir teknoloji ve çeşitli alanlarda kullanılıyor. Temassız ödeme altyapısı olarak da geçen bu teknolojinin cep telefonumuzdaki sim kart ile birleşimi ise NFC Sim Kart olarak anılıyor.

Birebir inceleme şansı bulduğum NFC Sim Kart (veya Bonuslu Avea) ise cep telefonunuzu özel menü ile tam bir kredi kartına çeviriyor. (1000 TL’ye kadar ortak limitinizden kullanıyor.) NFC destekli okuyucu ve POS cihazlarına(Türkiye’de 40 bine yakın sayıda) telefonunuzu yaklaştırarak ister şifreli, ister şifresiz tüm işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Normal sim karta eklenen  NFC modülü gayet küçük ve 88 x 44 x 19.8 mm boyutlarındaki Samsung SGH-a107 cep telefonum ile dahi kullanılabiliyor.

Avea NFC Sim KartBu teknolojinin dünyada ilk konumunda sunulmasının nedeni daha önceki çalışmaların NFC destekli telefonlar üzerinde yapılması, yani yeni bir mobil cihaz edinme gereksinimi doğurmasından kaynaklanıyor.

Hangi Telefonlarda Kullanılabilir?

NFC Sim Kart ile yeni bir telefona ihtiyacınız yok ama telefonunuzun arka kapağının metal olmaması gerekiyor. Dolayısıyla Nokia E71, E72 gibi popüler telefonlarda kullanamıyorsunuz. NFC Sim Kart iPhone’da da kullanılamıyor ama Apple’ın 5. nesil iPhone’da NFC üzerine çalışması bekleniyor.

Garanti Müşterisi Olmalı mıyım?

Bonuslu Avea Garanti Bankası’na ait kartlarla uyum içinde çalışıyor ama Garanti müşterisi olmayanlara da açılan özel bir hesap üzerinden hizmet veriliyor. BonusluAvea NFC Sim Kart’ın ücreti 20 TL ancak Ocak sonuna kadar almak isterseniz 25 TL bonus ve 100 dk konuşma süresi kazanabilirsiniz.

Önümüzdeki günlerde benim de deneyimlemek istediğim bu yenilik hakkında sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım. 😉

NFC Sim Kart hakkında BonusluAvea.com adresinden ve şuradaki haberden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Comments

[…] Dirgin, son olarak Avea’da mobil ödeme tarafını hayata geçiren ekibin başındaydı. Avea’nın Garanti Bankası-Mastercard ve Gemalto ile beraber geliştirdiği dünyanın ilk telefon bağımsız NFC (Near Field Communication-Yakın Saha İletişimi) servisi olan BonusluAvea’yı tanıtmıştı. […]

Leave a Reply