Mülteci Botundaki Vietnamlı Çocuğun Hikayesi

Vietnam

Önceki hafta Suriyeli mülteci astronot Muhammad Faris‘ten ve mültecilerin içindeki yetenekli insanlardan bahsetmiştim. Yeni ve etkileyici bir mülteci hikayesine rastlayınca onu da paylaşmak istedim. Hikaye Vietnamlı mülteci bir çocuğa ait.

Yüzde 50 hayatta kalma şansı

Thuan Pham, 1969 yılında doğan Vietnam’da dünyaya gelir. 10 yaşına geldiğinde, Vietnam Savaşı mağduru olarak ülkesinden kaçmak zorunda kalır. Annesi ve küçük kardeşi ile bindiği 60 metrelik bottaki mülteci sayısı 370 civarındadır. Neyse ki Pham ve ailesi can yeleği bile olmadan çıktığı bu yolculukta Malezya’ya sağ salim ulaşır. Fakat Malezya Pham ailesini kabul etmez ve yeni bir yolculuk başlar.

Pham’ın annesi bu kez Endonezya’nın Letung adasına doğru yola koyulur. Buraya çıkmayı başarır ve 10 ay kalırlar. Pham yakındaki bir kasabaya yüzerek gidip gelmeye başlar. Annesi Pham’ın kasabadan aldığı şekerleri mültecilere satarak günlük 10 cent kârla ekmek ve balık satın alır.

Seyahatleri sırasında 2 kez korsanlara rastlayan Pham, bu durumlardan da sağ kurtulur ve hayata karşı direncini perçinler. Pham’ın annesi ABD’ye sığınma talebinde bulunur ve talep kabul edilir. Bir çok güçlüğe göğüs geren Pham, ABD’de okumaya başlar. Haftasonları araba yıkar ama MIT’de bilgisayar mühendisliği okuyacak kadar başarılı olur.

İş dünyasına atılan Pham, önce HP Labs, Silicon Graphics, DoubleClick ve VMWare gibi büyük şirketlerde çalışır ve 2013’te Uber’e katılır. Bugün Uber’in CTO’su olarak dünyaya iz bırakan ekibin çok önemli bir parçası olur.

THUAN-Pham

Görünen o ki biz her şeyi Travis Kalanick’in başardığını sanıyoruz ama Uber’de Pham gibi hayata ölümüne tutunan isimler de var…

Bir kaç eklemeyle bitireyim. Haberle ilgili arama yaparken Vietnamlı Amerikalılar listesine denk geldim. Standart mesleklerin ötesinde uzaya giden Vietnamlı bile var.

Kim bilir bizim Suriyeliler içinde neler var? diye sorsam elbette ‘Bizim içimizde neler var?’ sorusu akla gelecek ve elbette bu soruya yanıt verecek bir sürü hikaye var. Biraz aşağıda bunlardan sadece ikisini paylaştım.

Son olarak Jay Z’nin Warren Buffet ile verdiği röportajdaki sözünü de paylaşayım;

There are a ton of very intelligent kids coming out of these urban areas who can make it all the way if given the opportunity.

(Varoşlarda eline bir fırsat verildiğinde çok iyi işler yapacak binlerce zeki çocuk var.)

Kaynak: Harsimran Julka / Techinasia

Leave a Reply