Mükemmel Bir Ürün Çıkarmak Kimin İşi?

Geçtiğimiz günlerde Getir uygulamasına BKMexpress hesabımı eklemek istediğimde bir türlü başarılı olamadım. Şifremi sıfırlayıp tekrar tekrar denedim, olmadı. Twitter’dan yazdıktan sonra BKMExpress konuyla ilgilendi ama ortada net bir sorun yoktu.

Ertesi gün aynı hata mesajını almaya devam ettim. Mecburen tekrar yazdım. Getir ekibi sağolsun gece vakti ilgilendi. Ertesi gün sorunun çözümü BKM tarafından geldi. Sorun çözüldü, siparişimi verdim, 10 dakikada geldi vs…

Asıl konuya girmeden önce belirteyim, hem BKM hem de Getir bu ülkede işini çok iyi iş yapmaya çalışan iki şirket. Gerek ürün tarafında gerekse müşteri hizmetleri tarafında özveriyle çalışan ekipleri var. Fakat bu yaşadığım sorun üzerinden ürünleri iyi test etmenin ne kadar önemli olduğunun altını çizmek istiyorum.

Çünkü kariyerimin ilk döneminde (mobil servisler ve web projeleri geliştirirken) şunu öğrendim;

Ürünü mükemmel hale getiren kişi yazılımcı değil, iyi testler yapan ürün yöneticisidir. Yazılımcı, ürünü istenilen şekilde yapar. Olası hataları veya sıradışı kullanıcı davranışlarından kaynaklı açıkları görmek ve kapatmak ürün yöneticisinin işidir.

Bu süreçte yaşananlara bakacak olursak;

  • İlk akşam belki 10 kez hesabımı eklemek için uğraştım. Bu durum harcama yapmamın önüne geçtiği gibi Getir ve BKMExpress için belli bir sunucu yoğunluğu oluşturdu.
  • Ben sorunun üzerine gidip çözüme kavuştum ama kaç kişinin bu sebeple sorun yaşadığı (sanırım) bilinmiyor. Belki de bir sürü müşteri bu sebeple alışveriş yapmaktan vazgeçti?
  • Müşteri temsilcilerini bu hata yüzünden iki gece ve ertesi günler meşgul ettim.
  • Sorunun çözümünde sunulan argüman işe yaradı ama BKMExpress gibi bir uygulama için hassas bir detay. Sorunun gerçek bir çözüme kavuşturulması gerekiyor.

Özetleyecek olursam, ürün yönetiminde test sürecinin çok önemli bir yeri var. Bir roketi yapmak büyük meziyettir ama iyi sıkılmamış bir somun bütün işi berbat edebilir. Girişimcilerin veya şirketlerin, genel işlev testlerinin yanısıra mutlaka bir de kullanıcı gözüyle testler yapması lazım. Hatta ‘Artema’ gibi beklenmedik/aşırı kullanıcı davranışlarını dahi düşünmek gerekiyor. Aksi takdirde gelir kaybı ve kötü müşteri deneyimiyle karşılaşmak işten bile değil.

Leave a Reply