Mezar Taşı Yazıları

mezarlik

İnsanın anlamını inşa ederken ölümü fazla dikkate almıyoruz. Modernizmin en önemli alamet-i farikalarından biri ölümün itibarsızlaştırılmasıdır.

1800-1850’lere kadar mezarlıklar bütün dünyada şehrin içindedir. Modernizim yerleşmesiyle birlikte mezarlıklar dışarı çıkartılıyor. Neden? Ölümden uzaklaşmak lazım. Ölümü değersizleştirmek, itibarsızlaştırmak gerekiyor.

Ölümü dikkate almadan insanı tanımlamaya başladığın zaman kapitalizmin formülü (güçlüysen ezeceksin vb.) geçerlidir. Bunun başka bir ihtimali de yoktur zaten.

Önemli olan, insanın anlamını yeniden yorumlamak, inşa etmek ve bunu yaparken de ölüme yeniden itibar kazandırmaktır. – İhsan Fazlıoğlu

Yukarıdaki sözleri 11 Kahvesi‘nde söyledi İhsan Fazlıoğlu. Ben de aşağıdaki 30’dan fazla mezar taşını (yazısını) Kars’taki bir mezarlık ziyaretinde çekmiştim.

İlahi mesajlardan Nazım Hikmet satırlarına ve en insani tepkilerimize kadar çeşit çeşit mesajlar var.

Her biri ölüme itibar kazandıran ayrı birer pencere ve hayat ile ölüm arasındaki bulanık çizgiye ayrı bir renk katıyor. Ölüm sonrası yaşama inanalım veya inanmayalım, o Mercedes gelecekse hepimizin ayağına, ölüme de hakettiği itibarı vermek lazım.

Ölümü görmezden gelmek yerine, normalleştirerek kabullenebilirsek dünyalık kavgalarımızın da azalacağına inanıyorum.

Okuma önerisi: Gassallar ve Ölüm Üzerine

(Fotoğraflar arasında ok tuşlarıyla ilerleyebilirsiniz.)

Comments

[…] Covid-19 nedeniyle ölen insanların sosyal profillerinde şu anda neler oluyor? Ali Haydar Ünsal’ın eski yazısını yeni okumanızı öneririm. Ek okuma: Ölümün itibarı […]

[…] Tavsiye okuma parçası: Mezar Taşları ve Ölümün İtibarı […]

Leave a Reply