Küçük Prens Filmi

https://www.youtube.com/watch?v=rVGJKZYKPFU

Antoine de Saint-Exupéry’nin popüler çocuk kitabı Küçük Prens‘i okumuş ve kısa bir özetini paylaşmıştım. Geçen hafta vizyona giren Küçük Prens filmini de izledim ve bunu da sizlerle paylaşmak istedim.

Kısaca hatırlatmak gerekirse kitapta bir çocuğun astroidler arası macerası anlatılıyor ve büyüklerin ‘anlamsız/çelişkili’ dünyası bir çocuğun ağzından ustaca eleştiriliyor.

“İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman gerçeği görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.

Animasyon filmde ise iç içe iki senaryo var; biri malum Küçük Prens’in, diğeri de fragmanda gördüğünüz beyaz yakalı idealist annenin ‘programlamaya çalıştığı’ küçük kızın hikayesi.

“Asıl sorun büyümek değil ki, büyürken unuttuklarımız.”

Kitaptan birebir alıntılara yer veren 108 dakikalık film 3 boyutlu ve kaliteli bir seyir keyfi sunuyor. Küçük Prens hikayesinin kağıt tasarımlı canlandırması ise bence genel animasyondan daha güzel bir etki bırakıyor.

Kucuk Prens Film
Fragmanı izlerken seslendirmeye ısınamayabilirsiniz ama filmde gayet iyi gittiğini söyleyebilirim. Nur Subaşı da harika sesiyle kısa da olsa filme renk katıyor.

Özetle; Küçük Prens’in karşılaştığı Türk gökbilimciden hiç bahsedilmiyor ama genel olarak kitaba oldukça uygun bir film olduğunu söyleyebilirim. Yani büyüklerin anlamsız dünyasını öne çıkarmayı başarıyor.

Filmi er veya geç izleyin derim. Ama kitabı okumak için hiç beklemeyin. 😉

“Dürüst insan daima çocuk kalır.” – Sokrates

Leave a Reply