Fırat Demirel Kimdir?

Fırat Demirel 1985 yılında Kars’ta doğdu. Lise eğitimini Kars Anadolu Lisesi’nde, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

Mart 2007 yılında mobil içerik yönetimi, mobil servis kurguları ve sosyal ağ yönetimiyle ilgilenmek üzere Pozitim Teknoloji’de çalışmaya başladı.

2008 yılında Pilli Network bloglarında teknoloji ve tasarım üzerine yazdığı yazılarla yazarlığa ilk adımını attı.

2009 yılında Türkiye’nin en etkili girişimcilik medyası Webrazzi.com’a yazar olarak katıldı. Dokuz yıl boyunca teknoloji ve internet girişimciliği üzerine binlerce yazı kaleme alarak ekosistemin en çok içerik üreten ve tanınan isimlerinden biri oldu.

2016-2018 yılları arasında kitap ve kültür dergisi Arka Kapak’ta 3 yıla yakın süre köşe yazarı ve yayın kurulu üyesi olarak görev yaptı.

2015-2017 yılları arasında İSTEV Vakfı‘nı düzenlediği felsefe ve bilim tarihine odaklanan dört dönemlik eğitim serisini tamamladı.

2017 yılında ArıKovanı’nda başlattığı kitlesel fonlama projesi başarıyla sonuçlandı ve Türkiye’de internet girişimlerinin kuruluş yıllarını anlattığı kitabı Geleceği Görenler adlı ilk kitabı Türkiye’nin en güçlü yayınevlerinden Kronik Kitap tarafından yayımlandı.

Mart 2019 yılında Türkiye’de internet girişimciliğinin nitelikli gelişimini desteklemek amacıyla Girisimler.net‘i hayata geçirdi.

Aralık 2019’da babasını ahirete uğurladı.

2020 yılında Kars’a döndü ve tüm dünyadan farklı yetenekleri bir araya getiren OnDeck‘in “No-code” programını tamamladı.

Ekim 2020’e Açık Veri ve Teknoloji Derneği‘ne kurucu yönetim kurulu üyesi olarak katıldı.

Nisan 2021’de Geleceği Görenler’in ikinci baskısı çıktı.

Mart 2023’te Manivela Ventures ekibine katıldı ve teknoloji girişimlerine yatırım sağlamak için çalışıyor.

Demirel, biyografi yazarlığı başta olmak üzere teknolojinin dönüşümü, girişimcilik trendleri, içerik ve ürün geliştirme stratejileri ile girişim pazarlaması konularına odaklanıyor ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü’nde yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor.

Yazar, ikinci biyografi kitabını Eylül-Ekim 2023’te yayınlanmayı planlıyor.