Hızlı Oku, Hızlı Dinle, Daha Dolu Yaşa

“Yavaş söylesem anlayacakmış gibi konuşuyor, şuna baksana kek” diyor Ceza.

İlber Ortaylı’yı dinlerken otobanda 20 km hızla gider gibi hissetmiyor musunuz siz de? Demek istediğim eğer beynimiz daha hızlı anlama yeteneğine sahipse neden yavaş okuyor ve yavaş dinliyoruz?

Yıllardır hızlı okuma tekniklerinin adını duyarım ama bir türlü kendimi geliştiremedim. Kitap okurken genelde altını çizdiğim için, internette ise dikkatim dağıldığı için¹ okuma sürem de uzuyor. Bugün bitirmem gereken bir kitap nedeniyle yine dertlendim ve yemek arasında şu ‘hızlı okuma tekniklerine’ bir bakayım dedim.

Hemen Ziya Baran’ın aşağıdaki 50 dakikalık eğlenceli konuşmasını buldum. Buldum ama yemeğim 10-15 dakikada bitti. Video başında daha fazla beklemek istemiyordum. Ziya Baran da pek seri konuşmuyordu. Videoyu önce 1,25 kat, sonra 1,5 kat hızlandırdım. Somut olarak 10-15 dakika kazanmıştım. Üstelik öğrendiğim şey hızlı okuma teknikleri olduğu için, zamandan ciddi bir tasarruf ettiğimi, daha da edeceğimi düşündüm ve bugünün yazısı çıkmış oldu.

Hâsılı kelam, daha az uyuyarak, daha verimli çalışarak ömrümüzü daha dolu yaşayabileceğimiz gibi, daha hızlı okuyarak ve daha hızlı dinleyerek de ömrümüze daha fazla şey sığdırabiliriz. Bugün bunu bir kez daha idrak ettim ve kendime³ hatırlatmak istedim.

Her zaman olduğu gibi bu konudaki deneyimlerinizi paylaşmanızı beklerim.

¹Bkz: İnternette nasıl hızlı okunur?
²Youtube, videoları 2 kata kadar hızlı oynatma özelliği sunuyor.
³Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla.

Leave a Reply