Habit RPG: Hayatınızın Oyunu

Habit-rpg-habitica

Bir kaç gündür düzenli blog yazısı hedefimi yerine getirmek için sınırları zorluyor, hatta süreyi aşıyorum. Bugün de öyle oldu ama gün içinde Habit RPG’nin (Habitica.com) uygulamasını indirerek daha düzenli bir hayata geçiş yapmak için yeni bir adım attım.

Aslında daha önce hedef takibi için Hanami ve Rewire gibi uygulamaları kullanmıştım. Ama Habit RPG’nin biraz farklı; işe oyunlaştırma katıyor ve daha detaylı seçenekler sunuyor. Adından da anlayabileceğiniz gibi bir RPG (rol playing game) ve kendi karakterinizi/rolünüzü oynuyorsunuz.

habitica

Karakterinizi geliştirmek için yapmanız gerekenler belirlediğiniz alışkanlıkları, görevleri, günlük işleri tamamlamaktan geçiyor. Tamamladığınız her görev için puan/enerji alarak karakterinizi güçlendiriyorsunuz. Tamamlayamadıklarınız ise olumsuz karakterinizi olumsuz etkileyebiliyor. Karakterinizi güçlendirmek için parayla yardım ürünleri alabiliyorsunuz.

En Büyük Rakibiniz: Kendiniz

Halen öğrenmekte olduğum Habitica’yı aslında cuma günü keşfetmiş ve kullanan var mı diye Twitter’da sormuştum. Yanıt veren olmadı ama bu arada esas meselenin başkalarıyla kapışmak olmadığını anladım. Çünkü herkes kendi alışkanlıkları ve görevleriyle paralel bir büyüme yarışına giriyor. Yani daha fazla görev ve hedef eklerseniz daha iyi bir karakter geliştirebilirsiniz. Hedeflerin zorluk seviyesini belirlemek de yine öznel bir iş.

Habit-rpg

Özetle başkalarından güçlü bir karaktere sahip olmak önemli gözükebilir ama esas olan kişinin kendini kandırmadan, kendi oyununa odaklanması ve üretkenliğini artırması. Habit RPG’nin bir Kickstarter projesi olarak çıkması da işin bir diğer güzel yanı.

Ben bir yandan Rewire’ı kullanmayı sürdürüyorum ama Habit RPG’ye yani Habitica’ya da alışmaya çalışacağım. Siz de denemek isterseniz habitica.com‘u ziyaret edebilir veya direkt iOS/Android uygulamalarını indirebilirsiniz.

Şimdi veya daha sonra yorumlarınızı bekliyorum. Belki ben de ilerde yeni bir yazı yazarım. 😉

 

Comments

M.korkmaz says:

Şöyle bir başladık bakalım ama bir kaç gün sonra hevesimi alır bi daha bakmam diye düşünüyorum

[…] işi biraz kolaylaştırıyor ve ben de onlardan faydalanmaya çalışıyorum. Daha önce Habit RPG adlı adlı alışkanlık geliştirme uygulamasından bahsederken Hanami ve […]

Gökhan says:

Merhaba Fırat Bey size youtube’da gördüğüm https://goo.gl/6cP4NF ve beğenerek uyguladığım oldukça basit bir yöntem olan zinciri kırma yöntemini öneriyorum.
Dijital olarak takip etmek yerine kağıt kalemle bu işi oldukça hoş bir şekilde yapabilirsiniz.
Blogunuzu uzun zamandır beğenerek ve ilgiyle takip ediyorum.Teşekkür ederim.

Şu yazımda bahsetmiştim http://firatdemirel.com/50-kelime/ Hatta bu seriye başlamamın sebeplerinden biri diyebilirim.

Yorumunuz için ayrıca teşekkürler. Önerilerinizi beklerim her zaman.

Leave a Reply