Güzel Tavsiyeler Okumak

Bu yazıyı ilk olarak Medium sayfamda, ‘Sabah 8’den Önce Her İnsanın Yapması Gereken 8 Şey‘ başlıklı yazıya yanıt olarak yazdım.

Önce o ‘güzel tavsiyeleri’ verip, sonra da cevabımı paylaşıyorum.

  1. 7+ Saatlik Sağlıklı Bir Uyku Çekin
  2. Netlik ve Refahı Artırmak İçin Dua ve Meditasyon
  3. Zorlu Fiziksel Aktivite
  4. 30 Gram Protein Tüketin
  5. Soğuk Duş Alın
  6. Moral Veren İçerikler Okuyun/Dinleyin
  7. Hayat Vizyonunuzu Gözden Geçirin
  8. Uzun Vadeli Hedeflerinize Yönelik En Az Bir Şey Yapın

– 1 dakikalık okuma (benim yorumum) –

Çok güzel tavsiyeler. Lakin bu tavsiyeleri okuyanların çoğu, benzer taviyeleri muhtemelen daha önce de okumuştu. Ama kimse harekete geçmedi. Oysa önemli olan harekete geçmek. Ama onu zaten başaramıyoruz. E hep güzel tavsiyeler okumakla mı geçecek hayatımız?

Bence geçmemeli ve şahsi kanaatim; harekete geçene kadar bu veya bir başka yazıyı istikrarlı bir şekilde okumalıyız. Her önümüze çıktığında değil. Yeni bir yazı daha değil. Aynı şeyi tekrar tekrar okumaktan bahsediyorum.

Her gün. Belki günde 2 kere. Ta ki harekete geçeceğimiz güne kadar. Harekete geçme fikri bilinçaltına işleyene kadar.

Eğer bu yazı kısa süre için harekete geçme isteği uyandırıyorsa, tekrar tekrar okunduğunda bu isteği giderek artırması lazım. Yok eğer biz bunu bile istikrarlı şekilde yapamıyorsak, zaten kendimizden daha büyük bir şey beklemememiz gerekiyor, diye düşünüyorum.

Yanılıyor muyum?

Güncellemeler:

  1. Üst makaledeki 8 maddeyi kağıda yazıp karşıma koymaya karar verdim. (Halen çıkarmış değilim.)
  2. Geçen gece soğuk suyla yıkanmayı denedim, yıkandım. Az kalsın bayılıyordum. :)) Ama yazıda da dediği gibi ‘konfor alanınızdan çıkmak’ için yapabileceğiniz basit ve etkili bir şey.

Comments

Bu maddelerin çoğu, sadece belli bir refah seviyesine erişmiş, tek derdi iş hayatında biraz daha başarılı olabilmek olanlar tarafından hayata geçirilebilir. Sabah soğuk suyla duş almak alışkanlık haline getirilebilir belki ama bu ülkede insanlar “su parası fazla gelmesin diye” haftada 1-2 kere yıkanıyorlar. Aynı tişörtü/gömleği 2-3 kere giyiyorlar. 30 dakika fiziksel aktivite mi? Metrobüste zaten yeteri kadar aktifiz, yolda kaza, aksaklık, gecikme olmazsa işe gidip kahvaltımızı rahat rahat yapmak için fazladan 10 dakika bulsak yeter. Meditasyon ve dua? Sabah Bismillah deyip sağ ayakla adım atarak evden çıktık ya, yetmez mi? vb. örneklerle çoğaltılabilir. Belki büyük bölümü beyaz yakalıları ilgilendiyor ancak yine de o kısım da “yoğun iş hayatından dolayı” bu maddeleri gerçekleştirmeyi düşünemeyecek kadar “meşguller”

Fırat says:

Farklı ve güzel bir yaklaşım oldu. Tabi nihayetinde mevcut halimiz bizi değiştirmeye yetmiyor. Disiplinli olunduğu takdirde normal düzenden sıyrılabileceğimizi sanıyorum. Ama bu da biraz acı veriyor tabi. SSG’nin dediği gibi belki de; ya başarılısındır ya da rahat.

Diğer yandan dua ve spor kısmına katılıyorum. Minibüste tutununca evdeki barfiks çubuğuna tutunacak hal kalmıyor. Veya kaligrafi çalışacaksan elinin ayarı kaymış oluyor. 🙂

Leave a Reply