FOMO ve JOMO nedir?

FOMO: Fear of missing out = Bir şeyleri kaçırma korkusu. Genellikle internetin sosyal akışını temel alan bu terim, internetten uzak kaldığında önemli bir şeyleri kaçırdığını düşünen ve bundan endişe duyan kişiler için kullanılmaya başlandı.

JOMO: Joy of missing out = Bir şeyleri kaçırma keyfi. Bu terim ise FOMO’nun tersi olarak, internetten uzak kaldığında olan bir şeyler kaçırmış olmaktan keyif alanları tanımlıyor.

Bu terimler, iki eski arkadaş olan Caterina Fake (FOMO) ve Read Anil Dash (JOMO) tarafından sırasıyla 2011 ve 2012 yıllarında ortaya atılmış. Hemen hemen herkes JOMO’yu yaşamak isterken FOMO’da tutuklu kalıyor.

Caterina Fake’in dediği gibi ‘dikkatimiz/merakımız kullandığımız sosyal ağların para birimi‘ haline gelmiş durumda. Dikkatimizi çekmek için her türlü hareketi bize haber vermeyi kendilerine görev edinmiş durumdalar. Ve bizim FOMO’suz yaşamamız işlerine gelmiyor.

Bana sorarsanız sürekli içerik pompalayan haber siteleri de artık FOMO’yu tetikleyen sebeplerden biri. Hatta Twitter’da sürekli paylaşım yapan, başkalarının dikkatini çekmeye çalışan bizler de bu halkaya dahiliz. Kimse yaptıklarımızı, paylaştıklarımızı kaçırsın istemiyoruz.

Bu durumu aşmak için biraz daha çevremizdeki insanlara ve doğaya dönmemiz gerektiğini söylemeye gerek bile yok. Uygulamaları biraz sınırlamadıkça keyif yerine korkuya kapılmaya devam edeceğiz.

Hepinize JOMO’lu bir haftasonu dilerim. Ve tabii ki bundan sonraki yazılarımı kaçırmanızı istemem. :))

kaynak: fomo , jomo, both

Comments

[…] Yeni bir kavram sancısında görüşmek üzere. Öncekiler içi bkz: Moore Yasası, FOMO & JOMO […]

Feyza Çolakoğlu says:

Yıl 2021, ben bu kavramları yeni duydum. 11 senedir sosyal medya kullanıcısıyım. Nedense bu 2 kavrama hiç bir yerde denk gelmedim daha önce. Üstelik okuyan biriyimdir. Hoş bir yazı. Gerçekten bilgi kirliliği denizinde yüzer gibiyiz ve sosyal medyadan çok da uzak kalamıyoruz. Hepimizin kanına işledi sanal dünya. Kısacası öyle bir bataklık ki kurtulmak imkânsız gibi. Ben zararını bile bile kurtulamıyorum meselâ. Çok zamanımı aldı çok uzun süre. Azaltsam da hâlâ kurtulmuş değilim. Hepimize interneti kontrollü kullanacağımız bir gerçek hayat dilerim.

Leave a Reply