Eyvah Necdet Sözleri


Eyvah Necdet
‘Ne olacak bu flamingoların hali?’ diye bir soru geldi bu akşam aklıma, sebepsiz yere. Sonra allı turna dediğimiz kuşun flamingo olduğunu, tüylerindeki kırmızı renk tonlarının yedikleri yiyeceklerin içerdiği karoten miktarına göre değiştiğini öğrendim. Esaret altındaki genç kuşların, çok az karoten içerikli besinler aldığında beyaz tüylere sahip olduğunu da.

Hal böyle olunca konunun Eyvah Necdet‘e gelmesi kaçınılmazdı. Bir Demet Tiyatro‘ya yetişen nesil bilir, Züleyha’ya tutkun bir mafya babasıydı Eyvah Necdet (Erdal Tosun). Wikipedia nedir bilmediğimiz yıllarda, hayvanlar aleminden önemli dersler paylaşırdı. Kelebekleri bilir misin Züleyha? diye bir soruyla konuyu açar, başlardı anlatmaya. Yılmaz Erdoğan’ın iyi bir senaryo yazarı olduğunu gösteren unutulmaz karakterlerden yalnızca biriydi.

Sözü fazla uzatmayalım. Hayvanlar alemi mühim. Eyvah Necdet ile hayvanlar alemine dalma vaktidir;

Eyvah Necdet: Ördekleri bilir misin Züleyha? Hiç soğuk bir kış gününde donmuş bir göldeki ördekleri izledin mi?

Züleyha: İzlemez olur muyum? Ben her kış donmuş göllere gider, ördeklere bakarım. Kazım ya ben.

Eyvah Necdet: Hıh hıh hıh. Tabiat aleminde lüzumsuz mizah yoktur, dersler vardır Züleyha. Ördekler gölün belli bir noktasının donmasını kanat çırparak ve imece usülü bir yardımlaşma içinde engellerler. Bir ördek kanat çırpmaktan yorulunca diğeri onun yerine geçer. Böylece gölün donmayan noktasından beslenerek ölmekten kurtulurlar.

**

Eyvah Necdet: Şiddet, tabiat aleminin en temel unsurlarından biridir Züleyha. Büyük balık küçük balığı yutar. Küçük balık büyük balığın havyarına karışır. Havyar başka küçük balıklara dönüşür. Ve bu böyle sürer gider.

**

Eyvah Necdet: Kuşların uçma kabiliyetini kıskanan insanoğlu tüfeği icat etti. Tüfek icat olunca aslında mertlik değil, kuşların aeodinamiği bozuldu. Sen hiç kurşun yedikten sonra uçabilen bir kuş gördün mü?

**

Eyvah Necdet, Züleyha’nın evine girdiğinde çapkın Saldıray’ı görür ve şöyle fısıldar;

Bir tilkinin kümese girmesinde şaşılacak bir şey yoktur Züleyha. Lakin şaşırtıcı olan tavuğun tilkiyi kümese davet etmesidir.

**

Eyvah Necdet: Ülkemizde dönem dönem av yasakları uygulanmaktadır. Burda maksat bazı hayvanların ömrünü uzatmak mıdır, palazlanmalarını beklemek midir bilinmez. Yani bir hayvanı vurmak için biraz daha yağlanmasını beklemenin o hayvana ne faydası var ki?

**

Eyvah Necdet: Her zaman söylüyorum, hep de söyleyeceğimm. Anlamasını bilenler için tabiat alemi derslerle doludur. Misal köpekler. Sen hiç köpekleri düşündün mü Züleyha?

Bir köpeğin eğitimi yaklaşık 6 hafta sürer. Bu 6 hafta içinde köpek oturmayı, kalkmayı, en önemlisi de işeyeceği yeri öğrenir. Ama gel gör ki bu Saldıray cinsi köpeklerin eğitimi çok uzun sürüyor. Baksana hâlâ yemek yediği yere işiyor.

**

Eyvah Necdet çay ocağı işletmekte olan Bahadır’dan payını alacaktır ama Cem Yılmaz bir kez daha parayı vermemenin bir yolunu bulmuştur;

Eyvah Necdet: Kamyonun yanında yatan köpek üzerindeki gölgeyi kendi gölgesi zannedermiş. Birden bire kamyon gidince de öyle kalakalırmış. E bu salaklık bir köpeğe yakışıyor ama sana köpeklik yakışmıyor Bahadır. Unutma bu gölgenin asıl sahibi benim. benim kamyonluğumu…

Kaynaklar: Wikipediahuseyinguney1

Leave a Reply