Tag: Uzay

Fight Club’ın Öngördüğü Gelecek Yanıbaşımızda

Hangi söz mü?

“When deep space exploration ramps up, it’ll be the corporations that name everything, the IBM Stellar Sphere, the Microsoft Galaxy, Planet Starbucks.” ― Chuck Palahniuk

Derin uzay araştırmaları hızlanarak arttığında her şeyin adını şirketler koyacak. IBM Yıldız Çekirdeği, Microsoft Galaksisi, Starbucks Gezegeni. ― Chuck Palahniuk

İleri uzay araştırmalarının oldukça hızlandığı malum ve aşağıdaki isimleri gördükçe Fight Club (Dövüş Kulübü) filmindeki bu (üstteki) replik aklıma geliyor. Örnekleri çoğaltarak vaktinizi almak istemem ama McDonalds Gezegeni’ni görmemize de çok fazla kalmadığını buraya not düşmek isterim.

Stadyumlar

Beşiktaş Vodafone Arena
Çaykur Didi Stadyumu
Galatarasay Türk Telekom Arena

Lig isimleri

PTT 1. Lig
Spor Toto Süper Lig
Aroma Erkekler Voleybol Ligi
Spor Toto Basketbol Ligi

Basketbol;

Muratbey Uşak Sportif
Trabzonspor Med.Park
Royal Halı G.Antep
Akın Çorap Yeşilgiresun

Futbol (Süper Lig + 1. Lig);

Torku Konyaspor
Medipol Başakşehir
Çaykur Rizespor
Medicana Sivasspor
Multigroup Alanyaspor
Vartaş Elazığspor
Alima Yeni Malatyaspor

Voleybol;

Fenerbahçe Grundig
Eczacıbaşı Vitra
Galatarasay HDI Sigorta

İstanbul’daki Suriyeli Mülteci Astronot

Suriyeli mültecilerin ülkemize gelmesinin farklı analizleri yapılabilir ama gerçekçi bakarak Suriyeli yeteneklerin keşfedilmesi konusu hep aklıma takılıp durdu. Bugün Vimeo’da rastladığım video ise bu konunun ne kadar önemli olduğunu doğrular nitelikte. Çünkü uzaya giden ilk Suriyeli Muhammed Faris şu anda İstanbul’da yaşıyor.


1987’de uzaya çıktığında Hafız Esed tarafından bir propaganda unsuru olarak kullanılan Muhammad Faris, 2012’de oğul Esed’e muhalif bir tavır sergileyerek ülkeden kaçmış. Neyse ki konudan ilk haberdar olan ben değilim. Video görüp bulduğum kadarıyla Faris, Bilişim Teknolojileri Derneği’nin bir etkinliğine konuşmacı olarak katılmış. Habertürk 2012’de Hürriyet ise geçen hafta kendisiyle bir röportaj yapmış.

ABD’nin göçmenlerle imtihanı

Eğer bu kadar mülteci ABD’ye girmiş olsa çok iyi bir yetenek keşfi yapacaklarını düşünmüşümdür. Geçen gün Serkan İnci’nin aşağıdaki iletisini görünce de yine bu konuyu düşündüm. Konu gerçekten mühim bir konu. Malumunuz Steve Jobs da Suriyeli bir mültecinin oğluydu. 1995-2015 yılları arasında ise Silikon Vadisi’nde kurulan teknoloji/internet şirketlerinin yüzde 52’sini göçmenler kurmuş.

Sözün özü hayat krizleri fırsatlara çevirmek üzerine kurulu bir oyun ve bizim elimizde hala fırsata çevrilebilecek bir kriz var. Ha diyebilirsiniz ki ‘Biz önce kendi içimizdeki yetenekleri keşfedelim’. Haklısınız. Lakin kriz zamanlarından fırsat çıkarabilirsek, elimizdeki gücü de daha iyi kullanabileceğimize inanıyorum.

suriyeli

Uzaya Gittin de Boyun mu Uzadı?

Scott Kelly ve Mikhail Kornienko

Başlıktaki mecazi deyişi farklı işler için annenizden duymuş olabilirsiniz. Fakat soruyu Scott Kelly ve Mikhail Kornienko‘ya yönelttiğimizde alacağımız yanıt tam manasıyla bir ‘evet’ olur. Zira iki kafadar uzaydaki 340 günün ardından sadece dünyanın etrafında 5 bin tur atıp 100 milyon mil katetmekle kalmadı. Çeşitli fiziki ve biyolojik değişime de maruz kaldı. Boylarının uzaması bunlara dahil.

NASA sözcüsünün açıklamasına göre 1 Mart gecesi dünyaya dönen Scott Kelly’nin boyu 2 inç yani 5,08 cm uzamış. Normalde omurga genişlemesiyle boyumuzun 3 inç (7,62 cm) uzayabileceği söyleniyor (eğer biri sizi gererek öldürmeye çalışırsa ilk 7 cm için kafanız rahat olsun) ve Kelly bu üst sınıra oldukça yaklaşmış. Tabi bu uzama bahsettiğimiz geçici sebebe dayandığı için de Kelly’nin boyunun bir süre sonra normal haline dönmesi bekleniyor.

Radyoaktif etkiler dışında bizi imrendirecek bir başka değişim ise Kelly’nin artık dünyadaki ikizi Mark’tan daha genç olması. Ancak bu değişim 5 cm’lik boy uzamasından çok daha az farkedilir bir durum. Çünkü Kelly sadece 8,6 milisaniye daha gençleşmiş oldu.

Bu ikinci hesap ise Einstein’in genel görelilik kuramı uyarınca (eğer iki nesne farklı hızlarda hareket ediyorsa, yavaş olan nesne için zaman daha hızlı akar) yapılıyor. Yani Mark, artık ikizi Kelly’den 8,6 milisaniye daha yaşlı da diyebiliriz.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) One Year Mission adlı bu serüvenin amacı Mars gibi uzun süreli uzay yolculuklarında insanoğlunun ne gibi değişikliklere uğrayacağını görmekti. İlk sonuçlar ve Kelly’nin açıklamaları gayet olumlu gözüküyor. Özellikle Kelly’nin bir ikizinin (o da astronot) olası gelişmelerin daha iyi analiz edilmesini sağlayacak. Ama illa ‘spoiler’ ver diyorsanız söyleyeyim;

Kelly de, Mark da ölecek. 🙂

Kaynak: Quartz, Verge, NASA, Uzayda Vücut Nasıl Değişir?