Tag: Uyumak

Yabancı Bir Yerde Uyumanın Beyin Üzerindeki Etkisi

Alec Soth: Magnum Photos 2

Alec Soth: Magnum Photos 2

Newscientist.com‘da yayınlanan bir makaleye göre kendi yatağımızdan başka bir yerde uyumak, beynimizin sol yarım küresini biraz rahatsız ediyor. Daha doğrusu yeni bir mekanda uyumaya çalıştığımızda sol yarım küre, sağa nazaran daha uyanık kalıyor.

Uyku araştırmalarında ilk gece efekti olarak adlandırılan durumu sanırım herkes yaşamıştır. Gel gelelim bu yeni araştırma işin biraz daha derinine iniyor ve 11 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan bir deneyin sonuçlarını paylaşıyor.

Araştırmayı yapan Masako Tamaki ve meslektaşları (Brown University), bir hafta arayla yabancı bir yerde uyutulan 11 kişi üzerinde bir deney yapmış. Deneklerin beyin dalgaları ilk hafta incelendiğinde, sol beyin lobunun sağ lobdan daha uyanık olduğu tespit edilmiş. Düşük frekanslı dalga deseni sol beyinde daha düşük çıkmış ki bu durum uyanıklık durumuna işaret ediyor-muş.

Araştırmacılar ikinci haftaki sonuçlarda sol beyin lobunun sağa uyum sağlamaya başladığını ve bu uyumluluk arttıkça daha rahat uykuya geçildiğini tespit etmiş.Uyuyan deneklere müzik dinletildiğinde de yine sol beyinin daha hızlı yanıt verdiği tespit edilmiş.

sag-beyin-sol-beyin

Yarım uyku

Bu durum bazı deniz memelileri ve kuşların beyinlerinin yarısını uyutmasını akla getiriyor ve Tamaki insan beyninde de benzer bir sistemin olabileceğini söylüyor. Yani beynimizin analitik düşünmeye dönük olan sol yarım küresi, yabancı bir yerde uyuduğumuzda herhangi bir tehlikeye karşı tetikte oluyor. Bu durumun sebebi tam olarak bilinmese de Tamaki, sol beyin lobundaki bağlantıların daha güçlü olduğuna işaret ediyor.

Sanırım yabancı bir yerde uyuduğumuzda daha kolay uyanabilmemiz de bu durumun bir başka göstergesi.

Neticede araştırmacılar ‘eğer önemli bir işin öncesinde başka bir yere giderseniz, bir iki gün önce gidip ortama alışın’ tavsiyesinde bulunuyor. Diğer yandan bir başka araştırmacı uykusuzluk (insomnia) çeken kişilerin yabancı bir yerde daha iyi uyuyabildiğini söylüyor. Yani görünüşe göre beynimizin standart ortamı nasıl kabullendiği beynimizin tersine davranmasını sağlayabiliyor.

Şimdi bu bilgileri alıyorum ve şu çocukları düşünüyorum. Uyumak zor geliyor.

Erken Kalk! #40sabahErkenKalk

7 Weeks uygulamasıyla geliştirmek istediğim alışkanlıklardan biri de erkek kalkmak ama bu konuda halen yeterince başarılı değilim. Barış Özcan‘ın başlattığı 40 Sabah Erken Kalk hareketi bu konuda bana yeni bir enerji verdi ve ben de bu yazıyı yazarak hem paylaşmak hem de kendimi bu hedefe daha iyi odaklamak istedim.

Aşağıda hem Barış Özcan‘ın güzel videosunu hem de ‘güzel bir uyku ve uyanma tavsiyeler‘ konulu yazımda açıkladığım maddeleri başlıklar halinde paylaştım.

Kalktığınız saatte #40SabahErkenKalk etiketiyle paylaşım yaparak siz de bu harekete katılabilirsiniz. Kaç kişinin başarılı olacağını merak ediyorum. 🙂

Uyumadan önce yapılacak 7 şey:

  1. Oksijen
  2. Yemeyi İçmeyi Bırakın
  3. Uyaranları sınırlayın
  4. Rahat Edin
  5. Karbondioksit
  6. Çok gecikmeyin
  7. Elektronik cihazlardan uzaklaşın

Uyanırken yapılacak 7 Şey:

 1. Alarm sesi
 2. Üşümekten korkmayın
 3. Güzel bir şeyler için
 4. Kaslarınızı uyandırın
 5. Yeterince uyuyun
 6. Sessizliği dağıtın
 7. Enerjik ve özgüvenli olun.

Pazartesi Sendromunu Yok Edecek Tavsiyeler

2015 yılı hedeflerimde verdiğim sözümü tuttum ve belki birileri uygular diye yayınlamak için sabahı beklemedim. Bu yazıyı geceden okuduysanız, sabahleyin yorumlarınızı bekliyorum.

Uykuya olan tutkumla uyuma isteğim arasında inanılmaz bir dengesizlik var. Annem bu halimi ‘gece yatmaz, gündüz kalkmaz‘ şeklinde özetliyor. Lakin durum değişiyor.