Tag: Hedefler

Güzel Tavsiyeler Okumak

Bu yazıyı ilk olarak Medium sayfamda, ‘Sabah 8’den Önce Her İnsanın Yapması Gereken 8 Şey‘ başlıklı yazıya yanıt olarak yazdım.

Önce o ‘güzel tavsiyeleri’ verip, sonra da cevabımı paylaşıyorum.

  1. 7+ Saatlik Sağlıklı Bir Uyku Çekin
  2. Netlik ve Refahı Artırmak İçin Dua ve Meditasyon
  3. Zorlu Fiziksel Aktivite
  4. 30 Gram Protein Tüketin
  5. Soğuk Duş Alın
  6. Moral Veren İçerikler Okuyun/Dinleyin
  7. Hayat Vizyonunuzu Gözden Geçirin
  8. Uzun Vadeli Hedeflerinize Yönelik En Az Bir Şey Yapın

– 1 dakikalık okuma (benim yorumum) –

Çok güzel tavsiyeler. Lakin bu tavsiyeleri okuyanların çoğu, benzer taviyeleri muhtemelen daha önce de okumuştu. Ama kimse harekete geçmedi. Oysa önemli olan harekete geçmek. Ama onu zaten başaramıyoruz. E hep güzel tavsiyeler okumakla mı geçecek hayatımız?

Bence geçmemeli ve şahsi kanaatim; harekete geçene kadar bu veya bir başka yazıyı istikrarlı bir şekilde okumalıyız. Her önümüze çıktığında değil. Yeni bir yazı daha değil. Aynı şeyi tekrar tekrar okumaktan bahsediyorum.

Her gün. Belki günde 2 kere. Ta ki harekete geçeceğimiz güne kadar. Harekete geçme fikri bilinçaltına işleyene kadar.

Eğer bu yazı kısa süre için harekete geçme isteği uyandırıyorsa, tekrar tekrar okunduğunda bu isteği giderek artırması lazım. Yok eğer biz bunu bile istikrarlı şekilde yapamıyorsak, zaten kendimizden daha büyük bir şey beklemememiz gerekiyor, diye düşünüyorum.

Yanılıyor muyum?

Güncellemeler:

  1. Üst makaledeki 8 maddeyi kağıda yazıp karşıma koymaya karar verdim. (Halen çıkarmış değilim.)
  2. Geçen gece soğuk suyla yıkanmayı denedim, yıkandım. Az kalsın bayılıyordum. :)) Ama yazıda da dediği gibi ‘konfor alanınızdan çıkmak’ için yapabileceğiniz basit ve etkili bir şey.

2015’te Başarmak İstediğim 25 Şey

Kişisel (hakkımda) blogumu uzun zamandır güncellemiyordum. Webrazzi’de yazmaktan kişisel bloguma yazmaya fırsat kalmıyor demeyeceğim; gerçekten istediğim bir şey için vakit ayıramamak benim yeteneksizliğim.