Tag: Chrome Eklentisi

Web Timer

Web Timer Chrome Eklentisi

Nihayet Firefox’taki Interest Dashboard özelliğinin bir benzerini Chrome’da da buldum. Web Timer adlı eklenti hangi sitede ne kadar vakit geçirdiğinizi ölçüyor ve bunu grafik olarak gösteriyor.

Web Timer her 3 saniyede bir hangi sekmede aktif olduğunuzu ölçüyor ve gününüzü hangi sitelerde harcadığınızı ortaya koyuyor. Eğer 30 saniyeden fazla hareketsiz olursanız saat işlemiyor.

Web Timer eklentisinde o günkü performansınızı, günlük ortalamalarınızı ve tüm geçmişinizin istatistiklerini görebiliyorsunuz. İstediğiniz siteleri de takip listesinden çıkabiliyorsunuz.

Ayrıca herhangi bir sitedeyken o sitede ne kadar vakit geçirdiğinizi canlı olarak görebiliyorsunuz. Örneğin ben eklentiyi kurup bu yazıyı yazana kadar blogumda 9 dakika geçirmişim.

Gayet basit ve faydalı bir uygulama. Denemek isterseniz Web Timer eklenti sayfasına buyrun.

Just Do It!

Motivasyonu korumak için türlü araçlar veya duvar kağıtları kullandım ama bir insanın vereceği motivasyonu sanırım hiç bir araç vermiyor. DO IT adlı Chrome eklentisi de tam bu noktada devreye giriyor.

Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda DO IT eklentisine tıklıyorsunuz ve olanlar oluyor. Karşınıza çıkan bir manyak(!) ‘hayalleriniz sadece hayal olarak kalmasın’ diyerek küçük bir motivasyon bombası atıyor. Bir süre sonra sıkıcı gelebilir ama farklı videolar eklenirse kalıcı olur diye düşünüyorum. 🙂

GÜNCELLEME: Aşağıya bu özetin geniş sürümünü de ekledim. Yerimlerinize ekleyip arasıra tıklayabilirsiniz.

Aptal Olma, İşini Yap!

do-your-work

Epey bir dönem yukarıdaki duvar kağıdını kullandım bilgisayarımda. Bir dönem telefonumda ve Twitter arkaplanımda da kullandım (resme bilhassa bakmayanlar mesajı göremiyordu). Bu minvalde bir tarayıcı eklentisi görünce de yeniden hatırladım ve paylaşmak istedim.

Chrome eklentisi Go Fucking Work, boşa vakit kaybetmenizin önüne geçmek için istediğiniz siteleri erişime kapatıyor.wookEngellediğiniz sitelere girdiğinizde de sizi gofuckingwork.com’a yönlendirerek;

‘Lanet olası(!) işini yap. Şimdi!’

 ‘Yakında öleceksin, Çalış!’

gibi argo/agresif/aşağılayıcı sözlerle karşılıyor. Maalesef direkt küfrettiği bile oluyor. 🙂

GFW, varsayılan olarak siteleri engelliyor ve siz kaç dakika boyunca erişim istediğinizi belirliyorsunuz. Yani 5 dakika boyunca sosyal ağlarda vakit geçirmek için izin istiyorsunuz. Diğer durumlarda bu siteler tamamen eirşinize kapatılıyor. 

work

Pomodoro tekniğine uygun 25 dakikalık bir aralık ve sadece belli sitelere girebilme özelliği (whitelist) yok ama yine işe yarayacak bir eklenti olduğunu söyleyebilirim. Firefox’a ara verdikten sonra süre ayarlı bir engelleyici eklenti kuramamıştım. Bununla bu açığı da kapatmış oldum. Elbette olumlu/motive edici mesajlar daha iyi olacaktır ama bazen de insanın acı gerçekleri duyması gerekiyor. Hazırsanız buyrun siz de başlayın. 🙂