Eş Zamanlı Çalışma ve Bilişimde Verimlilik

ACM‘ye göre bilişim projelerinde aynı anda birden fazla “öncelikli” işe odaklanıp paralel çalışmaya başladığımızda verimlilik kaybı % 400’ü geçebiliyor.

Tıpkı birden fazla web projesine odaklandığımızda başarı şansımızın yerle bir olması (abartıyorum) gibi.

İşte ACM’nin eş zamanlı çalışma ve bilişimde verimlilik araştırması:

  1. Benzer niteliklerdeki 2 farklı takımdan 4 aynı projeyi üretmeleri isteniyor.
  2. Birinci takım projelere ayrı ayrı odaklanarak sırayla proje üretirken, ikinci takım 4 projeyi aynı anda paralel bir şekilde yürüterek çalışıyor.
  3. Sonuçlar karşılaştırıldığında, birinci takımın 4 projeyi sadece 1,5 yılda bitirdiği, diğer takımın aynı projeleri 7 yıl gibi bir sürede bitirebildiği gözlemleniyor.

Kendimden örnek verecek olursam, Webrazzi‘de birden fazla önemli habere odaklandığımda verimliliğimin düştüğünü söyleyebilirim. Umarım sizin için durum aynı değildir. 😉

Kategoriler: Girişimcilik

2 Yorum

  1. Orta zekadaki herhangi bir insan bir çok şeyi başarabilir. Ama bunu sadece aşama aşama veya sıra sıra ilerleyerek yapabilir.

    Suyun temiz olduğu göl veya deniz kenarlarında onlarca balıktan oluşan sürüler görürüz. Suya atladığımızda veya elimizi daldırdığımızda bir tanesini bile yakalayamayız. O yüzden olta kullanırız. Hedefimiz en fazla oltadaki kancalar kadar balık yakalamaktır. Yani sadece balıkların bir kısmını hedefleriz…

    Girişimciler ve tüm çalışanlar için odak noktasını kaybetmemek çok önemli.

  2. Olan, 7 yılı bir test uğruna kaybeden takım elemanlarına olmuş anlaşılan.

Bir Cevap Yazın

Copyright © 2021 Fırat Demirel

Temanın tasarımcısı: Anders NorenUp ↑