E-posta Bağımlılığını Yenmek İçin 12 Tavsiye

Zaman yönetimi meselesi sanırım tarihin hiçbir çağında bu kadar önemli ve zor olmamıştı. 7/24 açık ve sürekli güncellenen bir kanala bağlı durumdayız. Bu durum güneşin hiç batmaması gibi bir şey ve Timothy Ferriss de bu noktaya çok iyi parmak basıyor;

Limit e-mail consumption and production. This is the greatest single interruption in the modern world.

– Timothy Ferriss, The 4-Hour Workweek, 4 Saatlik Hafta

Sosyal ağ bağımlılığını bir nebze de olsa kontrol altına almak mümkün. Ancak işimiz gereği kullandığımız e-posta kutumuz aktif bir zaman sömürücü halini alıyor. Daha önce ‘eposta cevaplama süresi nasıl olmalı‘ başlıklı yazımda bu konuya biraz değinmiş fakat iyi bir reçete sunmamıştım. Bu yazıyla borcumu ödemeye ve kendim de bu reçeteye sadık kalmaya çalışacağım.

Tavsiyelere geçmeden önce belirteyim; bu öneriler herkes için uygun olmayabilir ama denemeye değer ve eğer harekete geçmeyi düşünüyorsanız artık ertelemeyin, ertelemeyelim.

rwo-email

İşte eposta bağımlılığını kırmak için bulduğum/düşündüğüm 12 tavsiye;

 1. Eğer varsa tarayıcınızdaki eposta bildirimlerini kapatın. Her yeni eposta bildirimi kapının çalması gibi dikkat dağıtır ama büyük ihtimalle kapıya bakmanızı gerektirecek kadar önemli bir şey yoktur.
 2. Güne eposta kutunuzu açarak başlamayın. Önce bir kaç önemli işi halledin.
 3. Eposta kutunuzu günde sadece birkaç kez kontrol edin. İşinize göre 2, 3 veya 4 kez olabilir. Bu konuda net saatler belirleyin. Dayanamıyorsanız adres engelleyici eklentileri kullanın. Bu yeni düzeninizi iş arkadaşlarınızla paylaşın ve size anlık ulaşabilecekleri başka bir seçenek söyleyin.
 4. Gmail kullanıyorsanız ve şirket içinde Hangout’u kullanmanız gerekiyorsa hangouts.google.com‘u deneyin.
 5. Eposta kontrol sınırını aşarsanız kendinizi küçük bir görev/ceza verin. Başarılı bir günün sonunda ise kendinizi ödüllendirin.
 6. Yerine göre epostanızı çevrimdışı kullanın veya inboxpause.com gibi bir eklentiyle yeni eposta alımını durdurun. Sloganları can alıcı: Take a break from email. Be Free.
 7. Epostanızı açtığınızda önem sırasına göre yanıtlayın ve bir e-postaya 2. kez yanıt vermeden kapatıp çıkın.
 8. Birisine bir şey göndermeniz gerekirse ‘Gmail ile Gönder‘ kısa yolunu kullanın. (Bu bağlantıyı yer imi çubuğunuza sürükleyip bırakın.)
 9. Epostanızı kontrol etmediğiniz saatlerde işinize yarayacak doküman veya bilgi varsa o bilgileri dışarı alın.
 10. Çok yoğun bir eposta trafiğiniz varsa asistanınızdan destek alın.
 11. Sadece yanıtlamaya hazır olduğunuz epostaları açın ve hemen yanıtlayın. Aksi takdirde bakıp kapattığınız bir epostaya dönmeniz tahmin ettiğinizden uzun sürebilir.
 12. Haftanın bir günü e-postalarınıza hiç bakmayın. Dünya biz eposta kutumuza bakmasak da dönüyor. Askerde bunu gayet iyi anla(mış)tım.

Ve son olarak, varsa siz de önerilerinizi paylaşın. 🙂

kaynaklar: 1, 2, 3

Comments

[…] farkında olmadığımız e-posta bağımlılığının da pençesindeyiz. Fırat Demirel, e-posta bağımlılığından kurtulmanın yollarını 12 maddede […]

[…] için bu konuya yeniden eğilmek istediğim. Kendime ve size faydalı olması amacıyla daha önce kişisel blogumda yazdığım bu yazıyı güncelleyerek sizinle paylaşmak istedim. Yeni yazılarla bu konuyu […]

Leave a Reply