Eat Your Own Dog Food Ne Demek?

Eating your own dog food‘* veya kısaca ‘dogfooding’ ilk bakışta kulağa hoş gelmeyen argo bir tabir ama anlam itibarıyla önemli bir kavram. Kısaca ‘bir şirketin kendi ürününü kullanması ve kullandığını duyurması’ anlamına geliyor.

Farklı alanlar için kullanılabilir ama işimiz icabı internet/teknoloji şirketleri üzerinden örnekleyelim; Mark Zuckerberg’in Facebook’u, Jack Dorsey’in Twitter’ı, Reid Hoffman’ın Linkedin’i veya Steve Jobs’ın iPhone’u aktif olarak kullanması tam da bu kavrama denk düşüyor.

Ters bakışla, Google+ ilk açıldığında Eric Schmidt’in profilinin olmaması bu kavrama ters bir durumdu. O vakitler Schmidt’in herkesi Google+’a davet etmesi durumunda pekala ‘Why don’t you eat your own dog food?’ diye sorulabilirdi. Sonradan profilini açtı ama pek el sürmedi. Keza Sundar abimin Google+ profilini güncellememiş olması ve çok aktif kullanmaması da Google+’ın başarısızlığının bir kanıtı gibi.

Sözün özü; bir şirketin/girişimin kendi ürününü kullanması mühim bir konu. Önce kendi ürününü tatmayan, kullanmayan bir şirket ne müşterilerle empati kurabilir, ne de somut bir güven aşılayabilir.

*kendi köpek mamasını yemek

Comments

cem kazan says:

Yapmış olmak için Google+ yapmışlar. Adam bi heyecan duyar. Hesabını açar. O yüzden de tutmadi Google+

Leave a Reply