Lider de Olsan Coğrafya Kaderindir

Coğrafya kaderdir. – İbn Haldun

Modern sosyolojinin kurucularından biri olan İbn Haldun, iki kelimeyle söylenebilecek en büyük sözlerden birini söylemiştir gerçekten. Coğrafyamız bizi biz yapan değerleri bize aşılar ve geleceğimiz de bir bakıma buna göre şekillenir.

Halen Mukaddime‘yi okumadığım için bu sözü daha fazla açmayacağım. Zaten internette bu söz üzerine çok yazı var. Fakat diğerlerinden farklı olduğunu düşündüğüm, işin liderlik tarafına değinen örnek bir araştırma paylaşmak istiyorum.

Harvard Business Review‘in bin 500 kıdemli yöneticiyle yaptığı bir araştırma, yöneticilerin hangi kıtadan/bölgeden olduklarını ve yönetim konusundaki güçlü ve zayıf yönlerini gösteriyor. Kısacası kültür/coğrafya ile liderlik arasındaki ilişkiye mercek tutuyor.

Örneğin Çinliler herkesten daha analitik ama harekete geçme konusunda en gerideler. ABD’liler harekete geçme konusunda en güçlü ülke ama kendini tanıma konusunda son sırada. Ortadoğulular organize olma ve ekip geliştirmede, Latin Amerikalılar hırslı olma konusunda, Avrupalılar vizyonerlik açısından en güçlü konumda. (Listenin tamamı aşağıda.)

Hasıl-ı kelam, Türkiye’nin bu araştırmada hangi bölgeye girdiğini bilmiyorum ama İbn Haldun’un sözünü dikkate almakta fayda var. Coğrafyamızı değiştiremeyeceğimize(?) göre, oturup şikayet etmek yerine coğrafyamızın bize yüklediği zayıf yönlerimizi geliştirmeye çalışalım…

cografya-kaderdir

Leave a Reply