İnternette Verimli Çalışmanın Sırrı: Çevrimdışı Olmak

Başlıktaki iddia bir ikilem gibi gözüküyor. Ama pek de öyle değil. Gayet iyi biliyoruz ki internete sürekli bağlı olmanın bizi verimsizleştiren tarafları var. İnternet elbette bilgiye erişmek ve iletişim kurmak için mükemmel bir araç. Fakat sürekli internete bağlı kalması gereken insanlar değil, makineler. İnternete ve çevrimiçi iletişim araçlarına bağlı kalmak demek işimizin bölünmesi konusunda büyük bir tehditle birlikte yaşamak demek.

Öznel yorumlarımla yazıyı uzatabilirim ama yapmayacağım. Çünkü asıl amacım sizi Chris Bolin’in ‘Offline’ (Çevrimdışı) başlıklı yazısına yönlendirmek. Açıkçası Chris’in açıklamaları da öznel. Fakat hem konuyu gayet güzel açıklıyor, hem de deneysel bir tarafı var; okumak için çevrimdışı olmanız gerekiyor. Ben yazıyı hem beğendim hem daha fazla kişiye ulaşması için Türkçeye çevirdim. Çevrimdışı olmaya hazırsanız siz de şöyle buyrun.

Dipnot 1: Bu yazıyı internetimi kapatarak yazdım (düzeltmeler hariç). Hatta ilk taslağı kaybettiğim için iki kere yazdım. İnternete bağlı olsam eminim daha fazla sürerdi.
Dipnot 2: Yarın çevrimdışı olmanın verimliliğine dair bir araştırma paylaşacağım demiştim, şurada paylaştım.

Leave a Reply