Başarı ve Başarısızlıkta Evin Yolunu Bulmak

Geçen gün kahvaltıda izlediğim bir TED konuşması hoşuma gidince burada paylaşmak istedim. Yazar Elizabeth Gilbert başarı, başarısızlık ve çalışmayı sürdürmek üzerine güzel bir bakış açısı sunuyor. Konuşma sadece 7 dakika ama olur da dinlemezsiniz diye ana fikri aşağıda özetlemeye çalıştım. Evin yolunu kaybedersek dönüp bakarız.

Başarısızlık sizi bulunduğunuz güvenli yerden kör bir hayal kırıklığının karanlığın içine atar. Başarı ise yine aynı hızla fakat aynı uzaklıkta diğer tarafa, göz kamaştıran körlüğün içine şöhretin, tanınmanın ve övgünün içine atar. Bunun akibetlerinden biri tarafsız olarak dünyayı kötü görmek, diğeri ise tarafsızca dünyayı iyi görmektir. Fakat bilinçaltınız iyi ve kötü arasındaki farkı ayırt etmekte tamamen yeteneksiz. Yetenekli olduğu tek şey bu duygusal denklemin kesin değerini hissetmek. Kendinizden ne kadar uzağa fırlatıldığınızın tam mesafesini hissetmek. Ve iki olayda da gerçek bir denklik tehlikesi var oradan kaybolmakla ilgili zihnin içlerinde bir yerde.

İki olayda da, kendini yenileme açısından aynı şey meydana geliyor ve bu, sizin eve geri dönmek için yolunuzu bulmanız oluyor. Yapabildiğiniz kadar hızlı ve pürüzsüz. Eğer evinizin ne olduğunu merak ediyorsanız işte ipucu: Eviniz, bu dünyada kendinizden çok sevdiğiniz herhangi bir şeydir. Eviniz, bu bireysel fedakarlığınızla, sonunda sonucu önemsiz olarak enerjinizi verebileceğiniz şey. Yaratıcılık olabilir, aile olabilir, icatlar olabilir, macera, inanç, hizmet, corgis beslemek olabilir. Benim için o ev her zaman yazmaktı…. Kıçımı kaldırıp işime başlamak zorundaydım ve yaptığım buydu…

Eğer bir gün bir şekilde evinizin çatısının üstünden atlarsanız, büyük bir başarı veya başarısızlıkla, işiniz eve dönme yolunuz için savaşmak olmalı. Tek yol, daha önce yapıldığı gibi başınızı öne eğip çalışarak çaba göstermek. Kendinizi adadığınızda, saygınlık ve hayranlıkla aşk dediğiniz her neyse, onun görevi ilerideki diğer sizi çağırmaktır. Sadece bunu yapın ve devam edin, tekrar tekrar. Uzunca kişisel deneyimlerden hareketle, size yemin ederim ki her şey iyi olacak.

Leave a Reply