Ateşin Aşkı: Semazen’i Öldürmek – Kitap İncelemesi

atesin_aski_semazeni_oldurmek

Pek roman okumam ama arada istisnalar* olmuyor değil. Ateşin Aşkı: Semazen’i Öldürmek de bu istisnalardan biri oldu ve kendimi Konya’da işlenen bir cinayet hikayesinin ortasında buldum.

Yazar Fatih Şahin Işık, ‘Konya’da polisiye roman olur mu?’ sorusuna takılmadan, Konya’yı ve semazenleri romanın merkezine koyarak güzel bir polisiye roman çıkarmış. Kitapta bir semazenin öldürülmesi üzerine iki polis ve bir gazetecinin cinayeti çözme çabası anlatılıyor. Karakterler gayet doğal ve bu da kitabı okurken kendi hayatınızdan bir şeyler bulmanızı sağlıyor.

Konya ve semazenlik hakkında çeşitli bilgiler vermesinin ötesinde, semazenliğin itibarına dair bir eleştiri niteliği taşıması kitabın en önemli tarafı diyebilirim. Bu eleştiriyi de sert bir şekilde değil, olayın akışına uydurarak yapıyor.

Maalesef kitabın kapak tasarımları (benim elimdeki sağdaki) biraz(?) kötü ama içeriğinin çok daha iyi olduğuna sizi temin ederim. 🙂

Kitaptan bir alıntıyla kapatalım;

Uykudaki kişi bilinçli davranışlar sergileyebilir mi? Uykudaki kişinin gördüğü rüyalar gerçek midir? İşte dünyadaki halimiz de bu uyku haline benzer. Eğer insan “ölmeden” yani bedeni ölmeden ölürse, yaşarken uyanırsa, gerçeği görür. Eğer kişi kendini sadece bu bedenin algılarıyla sınırlıyorsa, kendisinin beden ve ruhun ötesinde bir şuurdan, bir bilinç varlık olduğundan haberdar bile değilse, o kişi uyanmadan daima ayakta dahi dolaşsa bile uyku halindedir ve gördükleri tamamen bir rüyadan ibarettir.


*Kitabı hediye eden Hasan Yaşar’a teşekkür ediyorum. 🙂

Kitap Adı: Ateşin Aşkı – Semazen’i Öldürmek
Yazar: Fatih Şahin Işık
Yayınevi: Uğur Tuna Yayınları
Sayfa Sayısı: 304 s.
Boyutlar: 14 x 22 cm Eskişehir, 2014
ISBN : 9786059016360

Leave a Reply