Aşhane: Evsizler İçin İyilik Hareketi

Ashane-Hareketi

Aşhane Hareketi, bir süredir dikkatimi çeken Türkiye’nin en iyi sosyal sorumluluk hareketlerinden biri.  Yazılı ve görsel basında ‘Evsizlere çorba dağıtan sosyolog‘ haberlerine konu olan Doç. Dr. Mahmut Karaman’ın yegane projesi. Gönüllülerin yardımıyla 6-7 aydır her gece yola çıkan Aşhane aracı, başta evsizler olmak üzere sokaktaki herkesin karnını doyurmayı hedefliyor.

Parola: Komşum Aç Yatmayacak

Tamamen sivil ve bağımsız bir hareket olan Aşhane, herkesin yanıbaşındaki evsiz/aç komşusuyla ilgilenecek bir duyarlılığa sahip olmasını istiyor. Bu yönüyle de samimi bir üne kavuşmuş durumda ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde toplumsal birlikteliği artıran Aşhane ekipleri kurulmaya başlanmış.

Mahmut Hoca’nın da dediği gibi bu bir gönül işi. Gönül işlerini de uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Herhangi bir nakdi yardım talep edilmiyor. İsteyen herkes Aşhane’nin Facebook ve Twitter hesaplarından iletişime geçerek Aşhane aracıyla çorba dağıtımına destek olabilir. Çevresindeki evsizleri tespit edip neler yapabileceğini Aşhane ekibiyle istişare edebilir veya elinden geldiğince Suriyeli ve evsiz vatandaşlarımıza iletilecek ayni ihtiyaçları karşılayabilir. (Bkz: acil ihtiyaçlar 1 – 2)

Hiç birini yapamayanlar da bu yazıyı veya Aşhane’nin sosyal medya hesaplarını arkadaşlarıyla paylaşarak bir kelebek etkisi başlatabilir.

Comments

[…] Aşhane‘nin de Suriyeli ve sokakta kalanlara zaman zaman yardım topladığını biliyorum. Oraya […]

Oğuz says:

Birkaç kez denk geldim. Gerçekten tebrik ve büyük desteği hak ediyor.

Leave a Reply