Abdül Settar Edhi: Dünyanın En İyi Dilencisi

Bugün özel bir arama yapmak için Google.co.uk’e girince yukarıdaki doodle ile karşılaştım ve sıradışı bir biyografiye denk geldim.

28 Şubat 1928’de doğan Abdül Settar Edhi (Abdul Sattar Edhi)’nin bir ‘dilenci’ olduğu söyleniyor ama aslında Edhi Vakfı’nın kurucusu bir hayırsever. 19 yaşında annesini kaybeden Edhi, yaşadığı çaresizlik nedeniyle yoksul insanlar için para toplamaya başlamış ve sağŸlık hizmeti veren hastaneler kurmuş. Pakistanlı bir müslüman olan (kâfir ilan edenler de olmamış değil) Edhi, topladığı paralarla güzel işler yaptıkça da insanların güvenini kazanmış. 1951 yılında ufak bir dispanser ile başlayan hikaye dünyanın en büyük ambulans hizmetini veren bir kurmak gibi büyük bir başarıya erişmiş.

İnsanlara faydalı olmak için Edhi’nin 86 yaşında bile sokaklara çıkıp yardım topladığı söyleniyor. Ulusal ve uluslararası bir çok ödül kazanmış ama sık sık gözaltına alınmaktan kurtulamamış. Neden böyle olduğu sorulduğunda da “Benim aklıma gelen tek şey sakalımdan ve giyimimden dolayı olduğudur.” demiş.

Edhi’nin 2014 yılında Malala Yousafzai yerine Nobel Barış Ödülü’nü almasını düşünenler de olmuş ama kendisinin bu durumu umursadığını söylemek sanırım yanlış olmaz.

Hayatını muhtaçlara, evsizlere, felaketzedelere, akıl hastalarına, yetim ve öksüzlere yardım ederek geçiren Edhi, geçen yıl (8 Temmuz 2016) öteki dünyaya irtihal etmiş. Arkasında sadece iki çift elbise ve 10 dakikalık bir belgesel bırakarak.

Kaynaklar: Vikipedi, Wikipedia, Aljazeera, EkşiSözlük, Nediyor

Leave a Reply