Spotlight Film Yorumu

Spotlight_(film)Spotlight (IMDB 8.2), son dönemde gittiğim en etkili filmlerden biri oldu. Tom McCarthy ve Josh Singer tarafından yazılan ve McCarthy tarafından yönettilen film adını The Boston Globe’un araştırma ekibi Spotlight’tan alıyor. Film hem Spotlight ekibinin çalışma tarzını görmek bakımından hem de gerçek ve oldukça önemli bir olayı ele alması açısından izlemeye değecek bir akıcılığa sahip.

Konuya açacak olursak; Spotlight ekibinin peşine düştüğü yeni haber bu kez Boston’daki Roma Katolik rahiplerinin çocuk tacizleridir. Ekibin başına yeni atanan Yahudi editör, daha önce kapatılan bu konunun tekrar açılmasını ister ve olaylar gelişir. Olay açığa çıktıktan sonra yapılan haber sayısı dudak uçuklatırken, filmin sonunda tacizlerin çapını ve yoğunluğunu görmek hiç de hoşunuza gitmeyecek.

Diğer yandan filmin şunu düşündürmesi de işten bile değil;  Eğer bu denli bir büyük bir olayı duymadıysam (veya görüp geçtiysem), şu anda dünyada olmakta olan kaç tane önemli olayı daha kaçırıyorum.

Boston Globe’a ‘Halka Hizmet için Pulitzer Ödülü’ kazandıran Spotlight, sanırım ilerleyen dönemde gazetecilik ve medya üzerine akla ilk gelen filmlerden biri olacak. Halen vizyonda olan filmi şimdi değilse de daha sonra bir yerlerden bulup izlemenizi tavsiye ederim.

Bir kaç replikle konuyu kapatalım. En altta filmin fragmanını da izleyebilirsiniz.

Peter Canellos: They say it’s just physical abuse but it’s more than that, this was spiritual abuse.

**

Mike Rezendes: We don’t have a choice, Robby. If we don’t rush to print, somebody else is going to find these letters and butcher this story.

**

Walter Robinson: We got two stories here: a story about degenerate clergy, and a story about a bunch of lawyers turning child abuse into a cottage industry. Which story do you want us to write? Because we’re writing one of them.

**

Marty Baron: We need to focus on the institution, not the individual priests. Practice and policy; show me the church manipulated the system so that these guys wouldn’t have to face charges, show me they put those same priests back into parishes time and time again. Show me this was systemic, that it came from the top, down.
Ben Bradlee Jr.: Sounds like we’re going after Law.
Marty Baron: We’re going after the system.

**

Mike Rezendes: Mitch, are you telling me that the Catholic Church removed legal documents from that courthouse?Mitchell Garabedian: Look, I’m not crazy, I’m not paranoid. I’m experienced. Check the docket. You’ll see. They control everything.

Comments

Erdem Sadıkoğlu says:

Eee bu güzel açıklayıcı yorumun üzerine bu film izlenir artık. Ayrıca filmin afişine de bayıldım.

Leave a Reply