Yazar Her Gün Kadar Yazar?

Hedef belirleme söz konusu olduğunda yazarlar için günlük kelime sayısı ilk akla gelen ve uygulanan hedef ölçeği oluyor. Bugün AppSumo’da yazarlar için hedef takip aracı WriterStreak‘i ve yine 30 ünlü yazarın günlük yazma hedeflerini bulunca yine bu konuya değinmek istedim.

Geçmişte kâh 750 kelime kâh 50 kelime yazma hedefi koydum ve belli süreler için uyguladım. Tek işim yazı yazmak olmadığı için hedeflerime sürekli bağlı kalmadım ama geçmişte “Babamın öldüğü gün bile yazabileceğim bir kadar bir hedef belirlemeliyim.” diye düşünmüştüm. Yapamamış olsam da hâlâ iyi bir sınırlama olduğunu düşünüyorum…

Sahi bir yazar her gün ne kadar yazmalı?

Hatırlarsanız Ernest Hemingway’den bahsederken şu sözünü aktarmıştım;

Günlük iyi yazılmış 400-600 sözcük arasının benim için en uygun hız olduğunu fark ettiğimden beri bununla mutluyum. Yine de sadece 320 sözcük yazmışsam da iyi hissediyordum.

Yukarıda bağlantısını verdiğim sayfada ise Hemingway için 500 kelime yazmışlar ve daha azı yok.

10 bin kelimeye çıkanlar bile var ama genelde 1000-3000 arasında değişiyor.

Tabii orada bahsi geçen yazarların kitap yazdıklarını (istisna belki olabilir) ve bu metinlerin yayınlanacak kadar iyi olmadığını unutmamak gerek.

Dolayısıyla o rakamlara* çok takılmadan, kendi hedefinizi bizzat deneyerek seçmenizi tavsiye ederim. Yazdığınız yazının nerede/ne zaman yayınlanacağı işin çok önemli bir tarafı.

Mesela ben bu günlük yazılarını yazarken bir hedef belirlemeden girdim. Günde 250 kelime yazarak yola çıkan ve işi yazmak olmayan arkadaşım ise hemen tökezledi.

Çünkü gerçekten her gün ama her gün en küçük bir işi bile yapabilmek çok zor. Yazar olmayanlar için yazmak ise daha zor. Yazıyı yayınlayacakların işiyse en zoru. O nedenle günlük alışkanlıklar için küçümseyeceğimiz kadar küçük hedefler seçmek sanırım en iyisi.

Uzatmayayım.

Ben gidip ölene kadar her gün yazabileceğim en düşük kelime sayısını düşüneyim. Siz de Ferhan Şensoy’un Haldun Taner’den aldığı yazarlık dersini dinleyin.

Dipnot: Ben WriteStreak’i almadım. Benim için basit kalıyor ama siz deneyebilirsiniz. Benim favori yazı aracım olan Ulysses‘in çok güzel takip özelliği var. Onu da almak isterseniz öğrenci hesabınızla indirimli alabilir veya Setapp aboneliği ile daha da ucuza getirebilirsiniz.

*Listeyi en altta paylaştım. + Bu yazı 307 kelime oldu.

Leave a Reply