Kendimize Uygun İşi Nasıl Buluruz?

Yazının başlığı aslında aynı adlı bir kitaptan geliyor. Roman Krznaric’in kitabını son dönemde birkaç kişiye önerdiğim için bugün burada da bahsetmek istedim.

Kitapta Krznaric’in yanıtı kısaca şu;

Aynı işe takılıp kalmak genel olarak X nesline ait bir özellik. Günümüzde (2000 sonrası diyelim) ise farklı işleri mümkün olduğunca deneyimlememiz mümkün ve bunu yapmalıyız.

Bu deneyimlerde aramamız gereken şeyse çalışırken kendimizi o işe ne kadar kaptırdığımız. Yani bir işi yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsak, işte o aradığımız iştir.

Üniversite tercihlerinin yapılacağı döneme yaklaşırken umarım bu kitabı okuyan gençler olur ve biraz olsun fayda görürler.

Kitaptan 3 alıntıyı da hem üniversite/bölüm tercihi yapacak arkadaşlar hem de hali hazırda çalışanlar için şuraya bırakayım;

“İnsan deneyiminde ilk kez, hayatımızı işimize göre değil de işimizi hayatımıza göre biçimlendirme şansına sahibiz… Bu şansı kaçırmak deliliktir.”

“Bir şirkette çalışmayı bırakarak yitirdiğimi düşündüğüm güvenliğin zaten mevcut olmadığını hatırlamak işe yarıyor. İnsanlar işten çıkarılıyor hasta oluyor. Belli bir süre sürmeyi amaçladığımız hayatın öylece devam edeceğinin hiçbir garantisi yok.”

“Azıcık geçici güvenlik için temel özgürlüklerinden vazgeçenler, ne güvenliği ne de özgürlüğü hak ederler. – Benjamin Franklin”

Leave a Reply