2011’in Sıradışı Trendleri

2011’e dair bazı fikirlerimi Webrazzi’de paylaştım ama bu hafta Pazar Sabah’ta dünyanın en ünlü trend uzmanlarından biri olan Marian Salzman’ın 2011 trendlerine yer verilmiş.

Sıradışı bulduklarımı(çoğunu) not etmek istedim.

Sinir Katsayısı: Salzman, 2011’de ekonomik ve sosyolojik çeşitli sebepler nedeniyle daha çok sinirleneceğimizi öngörüyor.

Değerli Eller: Yeni statü sembollerinden görülen ellerimizin bu yıl daha çok değer göreceğini söylemiş Salzman ve bir şeyler yapabilen, tamir edebilen kişilerin değerinin artacağını, bilgisayar başında çalışanların dahi bahçe bostana yöneleceğini eklemiş. – Bu konuda Çağlar Erol’un şu güzel paylaşımını da hatırladım.

Özgün İçerik: İnternette kişisel kısa ve cesur içeriklerin önemi daha da artacak. – Buna yazımda yazımda değinmiş olmama sevindim.

Ana Kuzuları: Yeni nesil fazla duygusal, zorluklara hazır değil diyor Salzman. Aşırı koruyuculuktan yakınan uzman çocukları “katılaşmaya” zorlu hayat şartlarına hazırlamaya çalışacağız.

Kendimizi Keşfetmek: Öngörülene göre 40-50 yaşındakiler bile risk alıp yeni işler kuracak, yeni ilişkilere başlayacak. “Daha çok” değil “yeterli” aranacak .  Anlamlı şeyler daha çok önem kazanacak. Lüks tüketimin yerini arkadaşlık, ilişkiler alacak. – Umarım.

Kadınlar: Amerika’da ailelerin üçte ikisinde eve ekmeği kadın götürüyormuş. Erkeklerin ev işlerine katıldığı bölglerde doğurganlık artmaktaymış, tersi durumlarda ise doğurganlık düşüyormuş.  Gelecekte kadının önemi artacak.

Bu başlıkların yanında şunlar da Salzman’ın önemli öngörülerinden;

– Yeni nesil doğanın yokoluşuna karşı örgütlenecek.

– ABD’de bilim ve inanç konuları iyice karşı karşıya gelecek.

– Risk yönetimine daha çok önem verilecek.

– Diller, teknolojinin de etkisiyle yok olmaya devam edecek.

– Gençler sosyal ağlardan çıkarak veya girmeyi reddederek düzene karşı olduklarını göstermeye çalışacak.

– Halka ilişkiler şirketleri tarafından desteklenen, milyarder George Soros’un da bağış yaptığı, legal marijuana’yı yasallaştırma çabaları nedeniyle sektör daha da büyüyecek.

– Rüzgar enerjisi güneş enerjisinin yerini alacak.

– Yükselen bilet fiyatları, sıkılaşan kurallar insanları seyehat etmekmek için video-konferansa yönlendirecek.

– Ürün etiketleri detaylanacak.

– Hızlı büyüyen ve genç bir nüfusa sahip Afrika kıtasına ilgi artacak.

Marian Salzman’ın tüm trend görüşlerine şu sayfadan ulaşabilirsiniz. / Sosyal medya için de güzel  bir sunum var.

Comments

Kamil says:

Salzman hanım gerçekten de ileri görüşlü bir trend uzmanıymış. Bana göre de söylediklerinin çoğu olacak şeyler. Umarım bu trendleri en iyi şekilde takip edip zamanında ayak uygulayabiliriz.
Bu değerli yazı için teşekkürler Fırat.

Leave a Reply