Tag: Yapay Zeka

Arka Kapak’ın Temmuz Sayısında Neler Var?

Read More

Bu Cümleleri Kim Yazdı? Makine mi İnsan mı?

Bugün İstev’deki Çağdaş Felsefe ve Mantık dersinde konu mantık kavramı içinde dilbilimsel çalışmalara ve Turing Testi‘ne geldi. Bildiğiniz gibi AlphaGo, insan zekasını Go oyununda yendi ama yapay zeka algoritmalarının halen dilbilimsel tarafta aşması gereken engeller var. Bu konuda ciddi çalışmaların yapıldığı da malum ve şimdi sizlere bu konuyla ilgili bir test sunacağım.

Daha önce makinelerin yazdığı metinler ve şiirler duymuşsunuzdur.  NYTimes’ın şu sayfadaki testi de verilen 8 cümle veya mısrayı kimin yazdığını tahmin etmenizi istiyor; Makine mi, insan mı?

Ben daha önce nasıl yanıt verdiğimi hatırlamıyorum ama bu kez 2 yanlış cevap verdim. Sıra sizde. Sonuçları yorumlarda ve Twitter’da benimle paylaşırsanız sevinirim. 🙂

Öznel Bilinç ve Dayanılmaz Hafifliği

Read More

X Events: Her Şeyin Bir Gecede Çökebileceğini Gösteren 11 Sıradışı Teori

-5 Dakikalık Okuma-
İlk pazartesi yazımı sıradışı kurgulara ilgi duyanlar için “X-Events: Her Şey Bir Gecede Çökebilir (Optimist)” adlı kitabın bir özetine ayırdım.
Evet, her şey bir gece çökebilir. Yani hayatınız alt üst olabilir. Hatta bu o kadar doğal bir hal almıştır ki sanki hiç başımıza gelmeyecek sanırız. Ama John Casti biraz daha karmaşık olaylardan bahsediyor; X Olaylar‘dan.

Read More